Dom IV w horoskopie

Dom IV, jest obszarem między innymi naszych osobistych doświadczeń z przeszłości, które zachowujemy w pamięci, bądż za wszelką cenę chcemy je wymazać. Pamięć (Rak), może być materiałem potrzebnym do budowy fundamentów bezpieczeństwa emocjonalnego, jeśli wyniesione wzorce z przeszłości były pozytywne. W domu czwartym (krąg naszego dzieciństwa), również kształtuje się model naszego zachowania, który zostaje wysłany w przyszłość przez pamięć. I model ten, który został zapisany w naszej podświadomości, ma swój duży udział w póżniejszym życiu, oraz niejednokrotnie przekazywany jest w darze, kolejnym pokoleniom.
Pamięć pozwala zachować w naszych myślach, już nieistniejący obraz tamtych wrażeń, z dzieciństwa, który jest balsamem na naszą psychikę, malując na twarzy uśmiech, wzruszenie, sentyment (jeśli są to uczucia pozytywne). Pamięć uruchamia także informację, skąd pochodzimy, jakie jest nasze dziedzictwo rodzinne, biologiczne, i z jakim emocjonalnym posagiem wyszliśmy z domu rodzinnego (dom czwarty). Gdzie posag ten, może okazać się dobrym kapitałem na życie, bądż utrapieniem.

rak13.jpg

Dom czwarty jest początkiem naszego życia, istnienia, to korzenie naszej egzystencji i życia wewnętrznego. Tutaj między innymi, znajduje się pierwotne zródło naszych ukształtowanych nawyków, odruchów, życia intymnego. Dlatego to miejsce, czyli IC, jest obszarem intymnym, bardzo osobistym w horoskopie, tutaj mieszczą się zapisy naszych wewnętrznych zachowań.

Obraz rodziny jaki mamy ukształtowany w głowie, ten z przeszłości i ten jaki będzie w przyszłości, również wyczytamy z domu 4. Poza tym przynależność do tradycji i nasze środowisko domowe, warunki mieszkalne, dzieciństwo, emocjonalny posag, życie wewnętrzne, potrzeba opieki i bezpieczeństwa, rodzice (matka bądż ojciec), wychowanie, nawyki, tradycja, ziemia i nieruchowości, dziedzictwa psychologiczne i bologiczne.

W domu czwartym, instynktownie czerpiemy siłę z rodzinnego dziedzictwa, tradycji, która służy do przetrwania, póżniej w dorosłym życiu. Dziedzictwo zwłaszcza psychologiczne, (jeśli jest zdrowe), staje się motorem napędowym do wszelkiego działania i harmoni, w dalszych latach naszego życia. Z kolei skaleczony zasób odziedziczonej energii, może mieć niekorzystny wpływ na kształtowanie naszego osobistego portretu psychologicznego, i nie wykluczone, że idąc przez życie, częściej będziemy potykać się o przeszkody.

Dlatego ważne jest, aby astrolog patrząc w horoskop, dokładnie zbadał obszar domu czwartego, położenie Księżyca, władcy domu 4 i ewentualnie obsadzony znak Raka. Spoglądając w te punkty w horoskopie urodzeniowym, zada sobie pytanie "jakie są podstawy bezpieczeństwa emocjonalnego" u danej osoby.

Dlaczego?

Reakcje emocjonalne (Księżyc), nieustannie towarzyszą nam w życiu. I Księżyc tworzy wspólnotę ze Słońcem (tożsamość, typologia człowieka), gdzie relacje między tymi ciałami, mogą być harmonijne bądż też nie.

Klientka, która zgłasza się do astrologa po poradę - astrolog doradzając jej np: w kwestii, partnerstwa, dokładnie przeanalizuje te punkty (czyli zwłaszcza dom czwarty i położenie Księżyca), aby uświadomić jej, jak może zareagować emocjonalne, gdy na przykład wejdzie w dość ryzykowną relację z mężczyzną. Informując ją, że gdy wykona niewłaściwy ruch, to wszelkie konsekwencje, poniesie zwłaszcza jej Ksieżyc (emocje). Bo Księżyc ze względu na swoją naturę, jest chłonny, obawia się nieznanego, i trzeba postępować tak, aby go nie zranić. I nasze emocję (Księżyc), czuja się swobodnie, gdy są dopieszczone.

Księżyc ma właściwości pochłaniające, i gdy styka się z inną energią, automatycznie chłonie, wszelkie wibracje danej planety. Automatycznie czyli w niekontrolowany sposób, nieświadomy, odbiera bodżce z zewnątrz, przybierając tym samym pancerz wibracji danej planety. Zwłaszcza silne wpływy Księżyca uruchamiane są w naszym dzieciństwie, gdzie człowiek dopiero uczy się przynależności do rodziny, kształtuje swoje nawyki, odruchy. Uczy się tego, ale w sposób nieświadomy, wyłączając rozum, instynktownie czerpie siłę z rodzinnego dziedzictwa, które może być zdrowe bądż skażone.

Badając obszar domu czwartego, doradca, jest w stanie wydobyć żródło konfliktu, które już zostało dużo wcześniej zakotwiczone w podświadomości danej osoby, i które ma swoje odbicie w póżniejszym okresie jego życia, aby astrolog mógł uświadomić swojemu klientowi, który zgłosił się po poradę, gdzie leży żródło jego obaw i lęków.

W domu 4, człowiek instynktownie szuka poczucia bezpieczeństwa, które może odnależć w różnej postaci, na przykład przywiązując się do osoby, do rodziny, albo do jakiejś sytuacji, idei, do rzeczy, nawet szukając tego bezpieczeństwa w samym sobie, itd. Dom czwarty również odkryje nam informację, co chcemy chronić; co, bądż kogo najbardziej pragniemy otoczyć opieką, albo w jakich sytuacjach zachować chcemy bierność, zamykając sie na wszystko to, co nieznane i nieprzewidywalne.

I na przykład osoba, u której w horoskopie urodzeniowym jest IC w Byku, poczucia bezpieczeństwa może doszukiwać się w tym, co ma na własność, to mogą być dobra materialne (na przykład praktyczny i dobrze funkcjonalny dom), albo poglądy etyczne, system wartości, nienaganne warunki domowe, komfort życia i potrzeba takiej stabilności, spokoju rodzinnego. Bądź aby czuć się bezpiecznie, musi mieć swój własny nienaruszony, ukształtowany system wartosci, bądż posiadać na własność jakieś pamiątki z rodzinnego dziedzictwa. Bo kwestia posiadania, jest dla tej osoby bardzo ważna, która daje jej poczucie bezpieczeństwa i do ktorej się przywiązuje (Rak).
To także informacja, że wychowanie jakie osoba ta, dzięki rodzicom zdobyła, ma praktyczny i stabilny wymiar. Bądż ktoś z rodziców, będzie posiadać (niekoniecznie) cechy Byka w swoim horoskopie urodzeniowym, itd. Dużo zależy takze od tego jak gdzie jest władca domu 4, jakie ma aspkety, czy są jakieś planety w domu 4.

Poczucie bezpieczeństwa, gdzie człowiek będzie poszukiwał, patrzymy zwłaszcza na położenie Księżyca.

Z kolei Merkury położony w domu 4, informuje, że czerpiemy wiedzę z rodzinnego dziedzictwa bądż nauka, która płynie od strony rodziny, przodków. Albo wykształcenie, ktore biegnie tym samym rytmem jak w domu rodzinnym. Nawet kapitał intelektualny, który dziedziczymy po rodzicach. Podstawy niezbędne nam do życia, to nieustanna wymiana informacji, rozwój intelektualny i ogólnie komunikacja. Dom, środowisko domowe, gdzie relacje z domownikami, są dość przeintelektualizowane, bądz nieustannie plotkuje się o wszystkim i o niczym. Jeden z rodziców, może mieć (niekoniecznie) cechy Bliżniąt w swoim horoskopie urodzeniowym, itd, itd. Dużo załeży od tego, jakie Merkury ma aspekty, czy są inne planety w domu 4, oraz władca domu 4.

Zatem dom czwarty mieści w sobie korzenie naszych emocji, które wyrażają się na nieświadomym poziomie. To ocean wewnętrznych reakcji, które towarzyszą nam zwykle przez całe życie, bo one ukształtowały się w okresie naszego dzieciństwa, dorastania.

Człowiek z mocno obsadzonym domem czwartym w horoskopie, działa jakby instynktownie, odruchowo, jest pod wpływem zapisów, które umocowały się w jego podświadomości i które mają swój początek z wydarzeń z dzieciństwa. Tutaj w domu 4, zostają zachowane i zapamiętane rzeczy, sprawy, sytuacje. Bo naturalnie znak Raka przynależy do tego domu, a Rak instynktownie przekazuje życie, chce zachować wszystko to, co zatopione w rodzinnej tradycji, chce otoczyć opieką, obawia się nieznanego świata i chce przede wszystkim pamiętać- jaka jest historia pochodzenia człowieka.

Osoba z silnym domem 4, będzie chciała przynależeć do kogoś bądż czegoś, kto zapewni mu bezpieczeństwo emocjonalne, dodatkowo się to tego przywiązując, oraz będzie chronić swoją prywatność. Swoje decyzje zwykle podejmował będzie, na podstawie wewnętrznych pobudek.

Analizując dom 4, możemy poznać wewnętrzne machanizmy osobowości, które drzemią i kierują dalszym życiem człowieka.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie tego tekstu i zamieszczanie go na innych forach, nawet z załacznikiem: moje nazwisko. Proszę o wyrozumiałość.


Autor: Barbara Stanisławska
27 maj 2009
Johannes Hevelius - Cancer from Uranograpfia (1690).