O nas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin vitae lacinia turpis. In hac habitasse platea dictumst. Donec tempus suscipit dolor, at luctus elit mollis quis. Sed laoreet eros sit amet est blandit, quis cursus urna porttitor. Etiam tempus bibendum elit. Pellentesque ultrices neque eu nisi eleifend viverra. Aenean lorem lorem, volutpat sit amet orci ac, accumsan malesuada mi. Quisque congue est odio.

Morbi pulvinar lacus at nisi porta vestibulum. In eget pellentesque risus, ac gravida nisi. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Duis feugiat mollis arcu a posuere. Vestibulum pulvinar eros ipsum.

Mars w horoskopie

Mars jest władcą znaku Barana i rządzi naturalnie 1 domem w horoskopie, oraz współwładcą znaku Skorpiona. Pełny cykl Marsa wokół zodiaku trwa 22 miesiące, a w jednym znaku Mars przebywa średnio dwa miesiące. Licząc od Słońca Mars zajmuje tor 4 swojej wędrówki wokół zodiaku i jest planetą zewnętrzną, dlatego też energia Marsa musi mieć ujście zawsze na zewnątrz, nie można jej tłumić. Z kolei planety wewnętrzne znajdujące się między Słońcem a Ziemią to: Merkury i Wenus. Mars wchodzi w retrogradację (pozorny wsteczny bieg) raz na dwa lata i podczas retrogradacji Marsa lepiej panować nad chęcią kłotni z kimś, walki, zaczepek. Mars w astrologii nazywany jest planetą osobistą symbolizującą "Twój sposób działania, siłę, manifestację Twej obecności", instynkt samozachowawczy. W mitologii Mars był bogiem wojny, symbolem agresji, działania i zdobył status planety maleficznej, złoczynnej.

Zadaniem Marsa jest wydobycie z człowieka jego siły fizycznej, energii, impulsu, konkretnego działania, odwagi, śmiałości, aktywności, inicjatywy, walki o przetrwanie, potrzeby manifestacji swej obecności, zdobywanie upragnionego celu, osiągnięcie wolności i niezależności. Mars powiązany jest też z szybką reakcją czynu, zwłaszcza w chwilach zagrożenia, pomaga w walce ze stresem, w pokonaniu przeciwników i przeciwności losu. Mars to asertywność.

agresja.jpg

Mars symbolizuje pierwotny instynkt samozachowawczy, czyli reakcja obronna, nasz odruch poprzez ucieczkę, czasem nawet agresja, i nad którym się nie zastanawiamy, nie myślimy, ale odruchowo, na przykład: reagujemy ucieczką z ulicy na której pędzi w naszą stronę samochód, albo rzucamy się pięściami, gdy ktoś nas atakuje fizycznie. Także zaspokojenie podstawowych potrzeb, popędów seksualnych i potrzeba przetrwania. Energia Marsa odczuwana jest w podejmowaniu ważnych źyciowych decyzji ale i w zwykłym codziennym życiu przy czynnościach jakie wykonujesz, gdzie wkładasz swoją siłę fizyczną, czasem złość, irytację. Tak więc nauralny impuls Marsa, skłania do rywalizacji w kontakcie z przeciwnikiem, napędza motor działania do osiągnięcia życiowych planów bądż pragnień. Energia Mars nie pozwala człowiekowi czekać, musi on od razu wiedzić efekty swoich działań, często działając na oślep. Gdzie sprytna kalkulacja i inteligentny plan, to nie domena Marsa, lecz działanie często bez zastanowienia. Tak więc energia Marsa należy do podstawowych energii pierwotnych, gdzie człowiek jak jest zadowolony tryska entuzjazmem i radością, gdy zawiedziony wyrasta w nim agresja, pochopność i potrzeba siłą pokonania przeciwnika. Znak w jakim Mars leży i jego aspekty będą modyfikować energię Marsa.

Nie można blokować marsowej energii, trzeba dać mu ujście, a wówczas może zostać użyta w korzystny sposób np: poprzez wyładowanie tej energii w sporcie. A gdy z kolei blokowana jest wewnątrz nas frustracja, gniew, może być to przyczyną agresji, narzucanie innym swojej woli, zdobywania upragnionych stanowisk i swoich zachcianek siłą fizyczną (zero dyplomacji).

Ognisty temperament Marsa zachęca do szybkiego podejmowania decyzji, do szybkiej reakcji czynu, spowodowaną niecierpliwością; tyle, że jest to energia, która owszem szybko działa ale nie jest trwała. Mars (Baran) skupieni są na zdobywanie oraz szybką zmianę kierunku działania bądz zainteresowanie "mieć słomiany zapał".

Silnego Marsa można zauważyć w horospokach ludzi czynu, odwagi i przedsiębiorczości jak: znani sportowcy (często spotyka się Marsa na Asc), przedsiębiorcy dużych firm (zwłaszcza Mars na MC), bohaterowie czasów wojny, znani kierowcy rajdowi, itd.
Ale również zwykli ludzie, którzy mają silnego Marsa w horoskopie, drzemie w nich chęć rywalizacji, odwaga i czynne działanie.

Mars to symbol: Ogień, pożar, gorączka, ciśnienie, adrenalina, rozlew krwi, ostre narzędzie, amunicja, żelazo, wypadki, gwałtowność. Energia Marsa wyładowuje się w mięśniach, cios pięścią.

Baran (Mars) znak kardynalny, pierwotna siła, baran gna na oślep, działa bez zastanowienia, wymierza od razu cios, rzuca się do walki, jego zadaniem jest gwałtowny atak, czyli cała energia idzie w mięśnie. Baran zaatakuje, zanim pomyśli, jest to jeden ze znaków, najprostrzych, mowa tutaj o jednym archetypie z kolei horoskop człowieka składa się z mieszanki zwykle wielu archetypów. Baran (Mars) zaprogramowany jest tak, aby rozpoczynać działania, atakować z marszu jeśli to konieczne, bez przeanalizowania sytuacji, beż knucia w ukryciu jak robi to na przykład archetypowy Skorpion. Osoby z silnym Baranem w horoskopie mogą być wyjątkowo silni fizycznie.

Mars a aspekty fizyczne i choroby

Zapalenie, gorączka, rany cięte, podwyższone ciśnienie krwi, wytwarzanie adrenaliny, aktywność seksualna, czerwone ciałka krwi.
Baran (władca Marsa): głowa, kości czaszki, twarz i górna szczęka, mięśnie.

Mars - zawód

Wszelkie zawody, w których dominuje ryzyko, chęć rywalizacji duże pokłady odwagi oraz szybkie podejmowanie decyzji, czyli strażak, żołnierz, kaskader, kierowca rajdowy, chirurg, sportowiec, itd.

Silny Mars

Silny Mars w horoskopie przynosci aktywność, odwagę, siłę fizyczną, inicjatywę, bierze wszelkie plany i działania w swoje ręce, pragnie wszystko zrobić sam, uwielbia rywalizację. Nie lubi dzielić się robotą z innymi, zatem współpraca w grupie niezbyt takiej osobie odpowiada. Ciągle gna naprzód, jest zdobywcą, nie boi sie wyzwania, uwielbia rywalizację, nie ugnie się przed niczym. Jest świetnym kierownikiem grupy, liderem, który dodaje odwagi innym. Potrafi podjąć konkretne decyzje, przedsiębiorczość.

Słaby Mars

Z kolei słaby Mars w horoskopie przynosi trudność wydobycia swej pierwotnej energii działania, która zwykle zostaje blokowana wewnątrz. Poza tym osoby ze słabym Marsem w horoskopie, mają trudność w konkretnym podejmowaniu decyzji, wahają się, mają poczucie bezradności, brak im odwagi i samodzielności w działaniach.
 
Mars w znaku, jego aspekty i domu horoskopu.

Mars połoźony w znaku w horoskopie i jego aspekty, przedstawi jak osoba wyrazi swój sposób działania. Z kolei Mars położony w domu horoskopu przedstawi w jakiej dziedzinie życiowej osoba najbardziej wyeksponuje swoją marsową energię. Na przykład Mars położony w domu 3 między innymi powie, że sposób komunikacji i pisane teksty przez osobę są czasem: w formie prostej, nieco prymitywnej, niezadbanej, gdyż pisząc, trudno im zachować cierpliwość, aby tylko szybko, itd.

Mars w horoskopie mężczyzny

To symbol jego siły, "ego", sposobu działania i reakcji na bodżce, ale także symbol męskości, dużo także mówi Mars w horoskopie mężczyzny o jego potrzebach seksualnych.

Mars w horoskopie kobiety

Z kolei Mars w horoskoie kobiety mówi przede wszystkim jaki jest jej typ mężczyzny, jaki wydaje jej się pociągający. To także jej sposób działania.

Mars w znakach
 
Mars w Baranie

Przy Marsie w Baranie osoba ma mocno zaznaczone cechy jak: przedsiębiorczość, odwaga, spontaniczność, niechęć do podporządkowania się cudzym rozkazom, dominacja, pewność siebie, zamiłowanie do rywalizacji, zdecydowane działania, mówiąz tak ogólnie, bo aspekty tego Marsa do innych planet mogą nieco co modyfikować. Przy Marsie w Baranie brak tutaj zwykle wytrwałości ze względu na niecierpliwość. Podejście do innych dość burzliwe, zdecydowane, małosubtelne. Mężczyzna mający w horoskopie urodzeniowym Marsa w Baranie, to urodzeniowy zdobywca kobiet, zazdrosny i odważny. Z kolei w horoskopie kobiet między innymi Mars w Baranie - jej typ mężczyzny jaki jej się podoba to: odważny, niezależny mężczyzna, przedsiębiorczy, konkretny, nie bojący się ryzyka, waleczny, entuzjastyczny.

Mars w Byku

Dominującą cechą jest tutaj wytrwałość, upór i cierpliwość w działaniu, także zmysł praktyczny. Osoby posiadające Marsa w Byku nie pociąga ryzyko i pochopność jak przy Marsie w Baranie lecz stałe, sprawdzone sposoby osiągania efektów jakie sobie zamierzyli. W pracy są niesamowicie wytrwali, skupieni przede wszystkim na zysk finansowy, pragną posiadać, i jak posiadają sporą gotówkę na koncie, to wówczas czują się wartościowi, a swoją miłość okazują w praktyczny sposób. Mężczyżni posiadający w horoskopie Marsa w Byku są niesamowicie zaborczy i uparci jak osły. U kobiety w horoskopie Mars - jej typ mężczyzny to: mężczyzna stabilny, stały w uczuciach, cierpliwy, twardo stąpający po ziemi, pragmatyczny, praktyczny, który zagwarantuje jej standard życia.

Mars w Bliżniętach

Mars w Bliżniętach spala się poprzez komunikację z innymi, rozmowę, dyskusję a ich działanie jest dość roztrzepane i pośpieszne. Osoby posiadające Marsa w Bliżniętach lubią eksponować swoją elokwencję, intelekt, w nieustannym mówieniu (szybkość w mówieniu) oraz spostrzegawczość i podzielność uwagi. Nie brakuje tym ludziom także zmienności w poglądach, przeskakując wciąż z tematu na temat. Potrafią szybko nawiązać kontakt z innymi, dużo czytają, a ich zainteresowania są szerokie ale zbyt powierzchowne. Mężczyzna posiadający Marsa w Bliżniętach w miłości jest osobą o dość zmiennych upodobaniach. Przypodobać się chce ewentualnej partnerce, poprzez swój dowcip, towarzyskość, zręczność w wysławianiu się i bystrość umysłu. Tak więc mając partnera, który ma w swoim horoskopie Marsa w Bliżniętach, przygotuj się, bo Cię zagada na śmierć. Kobieta z kolei posiadająca Marsa w Bliżniętach - jej typ mężczyzny to: bystry, wygadany, mający zawsze coś do ciekawego do powiedzenia, oczytany mężczyzna.

Mars w Raku

Osoby posiadające Marsa w Raku są to osoby wrażliwe, opiekuńcze, często ulegają nastrojom i pragną czuć, że ktoś ich potrzebuje. W chwilach zagrożenia wycofują się, brak im pewności siebie i odwagi w kierunku czynnego działania jak przy Marsie w Baranie. W działaniach jakie podejmują zawsze towarzyszą im emocje, czasem lękliwość, brak wiary we własne możliwości; tak więć bywają wyjątkowo ostrożni w podjęciu wszelkich decyzji. Są to zwykle domatorzy i mają dość silnie rozwinięty instynkt macierzyński. Lubią wszelkie prace jakie można wykonywać w domu czyli: majsterkowanie, gotowanie, biznesy rodzinne bądz z siedzibą w domu. Mężczyżni mający Marsa w Raku w miłości są stali, rodzinni, i ze względu na chłonną, delikatną naturę osobowości potrafią zrozumieć kobiety. Mężczyzna jako kochanek mający Marsa w Raku jest delikatny i troskliwy, czuły. Kobiety z kolei posiadające Marsa w Raku poszukują partnera ciepłego, opiekuńczego, rodzinnego, wrażliwego domatora.

Mars w Lwie

Mars w Lwie obdarza inicjatywą, pewnością siebie, dużymi zdolnościami przywódczymi. Osoby z takim położeniem Marsa w horoskopie podejmują odważnie swoje działania czasem ryzykując, pociąga ich hazard, bo jest szansa byskawicznie się wzbogacić. W każdej niemal sytuacji życiowej, pragną czuć się jak "królowie", na przykład w pracy, gdzie dążą do tego, aby zdobyć stanowisko kierownicze, gdzie ich praca zawężać się będzie tylko do kierowania współpracownikami i wydawania rozkazów. Mars w Lwie nie lubi się przepracować, jest na to zbyt leniwy. I nawet jeśli osoba mająca Marsa w Lwie posiada stanowisko na poziomie pracownika fizycznego, to swoją pracę wykonuje wręcz uroczyście, z podniesioną wysoko głową i z powagą (posiada aktorskie umiejętności), a jak potrafi się chwalić swoimi osiągnięciami, także uwielbia rywalizację. Mężczyzna mający w horoskopie Marsa w Lwie oprócz wyżej wymienionych cech w zdobyciu partnerki życiowej, posłuży się swoją hojnością, obsypując ją prezentami i zgrywając w swoim zachowaniu gwiazdę filmową. Poza tym jest szczery, jest oparciem dla innych i potrafi obdarzyć swoją kobietę dużą ilością uczuć. Kobiety z kolei mający w swoim horoskopie Marsa w Lwie poszukują partnera w typie zodiakalnego Lwa czyli, hojny, potrafiący wylewnie okazwyać swoje uczucia, który pragnie pragnie błyszczeć w towarzystwie.

Mars w Pannie

Osoba posiadająca Marsa w Pannie w horoskopie urodzeniowym we wszelkich działaniech jest dokładna, drobiazgowa, rozsądna, precyzyjna, systematyczna, czasem upierdliwa a także spogląda na wszystko krytycznym spojrzeniem. Staranie planuje każdy swój ruch czy działanie, perfekcjonizm oraz spory pedantyzm w tym co robi. W pracy poświęca dużo swojej uwagi na drobiazgi, taka nudna i systematyczna praca, do której ma sporo cierpliwości. Na przykład potrafi wiele godzin spędzić przy naprawie lampek do choinki, które nie chcą świecić, próbując je naprawić, gdzie osoba z Marsem w Lwie bądz w Baranie dawno by te lampki wyrzuciła do kosza, kupując nowe, gdyż praca taka wydaje im się nudną i monotonną dłubaniną w drobiazdach. Posiadając Marsa w Pannie w horoskopie osoby świetnie sprawdzą się w zawodach, gdzie potrzebne jest spore zaplecze precyzji i cierpliwości: optyk (przykręcanie drobnych śrubeczek w okularach), chirurg ale naczyniowy (gdzie wymagana jest duża precyzja), itd. Kobiety mające Marsa w Pannie w horoskopie szukają mężczyzny schludnego pedancika, zaradnego i inteligentnego.

Aspekty Marsa - kilka przykładów
 
Koniunkcja Mars - Księżyc

Koniunkcja Mars - Księżyc przynosi dość duży próg irytacji, energii. Zmienność nastrojów może być częsta, czasem szorstkość, mało subtelności. Osoba posiadająca w horoskopie urodzeniowym koniunkcję Mars - Księżyc odważnie podejmuje wszelkie działania nie myśląc o konsekwencjach, czasem pochopnie, jest niecierpliwa także nieco choleryczna i przedsiębiorcza. Gdy taka osoba jest zdenerwowana to okazuje to bardzo spontanicznie krzycząc, irytując się, rzucając czasem przedmiotami, zwłaszcza kobiety, gdzie ta impulsywność i nerwowość przejawia się zwłaszcza w środowisku domowym (Rak - Księżyc).

Koniunkcję Mars - Księżyc spotyka się czasem w horoskopach kobiet, które miały w życiu dolegliwości związane z narządami rozrodczymi (jajniki, macica i polipy na tych narządach, hormony), z gruczołami piersiowymi, zaburzeniami miesiączkowania bądż drobne dolegliwości w czasie ciąży. Albo to też koniunkcja, która jest zwiastunem dość szybkiego zajścia w ciążę w życiu. Proszę jednak pamiętać, że opis jest ogólny, tak więc nie zawsze taka koniunkcja przynosi takie problemy. A jeśli ta koniunkcja Mars - Księżyc jest kaleczona aspektem od planety ciężkiej, to dolegliwości zdrowotne mogą przejść w formę przewlekłą.

Aspekty Mars - Saturn

Przykładowy horoskop urodzeniowy.

mars_horoskop.gif

Mam pozwolenie na pokazanie tego horoskopu. Młody atrakcyjny mężczyzna (silny Mars, bo leży na Asc), Mars dodaje mu tutaj męskości. Poza tym Mars ma aspekt (opozycja) do Saturna, gdzie mężczyzna ten cierpi od wielu lat na uciążliwy trądzik młodzieńczy i już od wielu miesięcy stosuje kurację antybiotykową. Ta opozycja Mars - Saturn daje mu dużą samodyscyplinę jeśli chodzi o jego wygląd zewnętrzny, solidną i wytrwałą pracę nad sobą. Bardzo sporadycznie zatem Mars na Asc w niekorzystnych aspektach do planet ciężkich, jak w tej przedstawionej sytuacji powyżej, może symbolizować ryzyko do zranień, niedoskonałości na twarzy (np: trądzik). Albo coś zupełnie innego (Mars na Asc w opozycji do Saturna) jak: osobę, która jest bardzo pracowita, systematyczna, zdyscyplibowana, np trenująca jakiś sport zawodowo bądz amatorsko, dbająca o swoje ciało (ćwicząć, biegając, trenując), ktoś kto prowadzi szybkie tempo życia, uwielbia rywalizację i ma dużo w sobie energii.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie tego tekstu oraz linku do tego tekstu, i zamieszczanie go na innych forach bądż stronach internetowych, nawet z załacznikiem: moje nazwisko. Proszę o wyrozumiałość.

Autor: Barbara Stanisławska
30 lipiec 2008

 

Saturn w horoskopie

Saturn oraz Jowiosz w horoskopie to planety społeczne, które są odpowiednikiem funkcji człowieka, którą on wdraża w ustalone grupy i struktury społeczne. I Saturn testuje jego osobisty wkład, który wnosi w cały społeczny organizm. Bo chcąc żyć i uczestniczyć w grupach społecznych, musimy przestrzegać praw i regulaminów, które obowiązują w społeczeństwie.

Jowisz przynosi możliwości rozwoju, rozrostu, pewnego ułatwienia, szansy, optymizmu (gdzie Jowisz nie zawsze zwiastuje dobre rzeczy, sporadycznie może bardzo przesadzić, jest ekspansywny, nadmiernie optymistyczny, i może nas to zgubić). Jowisz to także "nadmiar"  lub "powiększa, rozrasta", więc on często nie ma umiaru. Tranzyty Jowisza gdy działają, przynoszą także nastrój optymizmu, wiary i nadziei, oczywiśnie jeśli inne tranzyty w tym samym czasie nie będą blokować dobrego wpływu tranzytu Jowisza.

Z kolei Saturn nie wykracza poza własne granice i trzyma się ściśle ustalonego grafiku. Funkcją Saturna jest między innymi kontrola, wprowadzanie porządku, ustalanie praw i obowiązków.

saturn.jpg

Granice, które określa Saturn, mogą przynieść poczucie u człowieka, króry ma w swoim horoskopie urodzeniowym silną fazę Urana - że robi się ciasno w ustalonych ramach przez Saturna. Zatem taki człowiek chce się wyswobodzić z ograniczeń (Saturn). Ale właśnie te granice ustalone przez Saturna, są bardzo przydatne w życiu każdej jednostki, gdyż Saturn jest taką "dżwignią bezpieczeństwa", dzięki której wiemy, do którego punktu działania, jest jeszcze bezpiecznie, a od którego punktu, zaczyna się spora działka ryzyka.

Przykład z życia:

Mężczyzna, instruktor urządzeń tokarskich, itd, już na emeryturze. W latach pracy, szkolił młodzież, gdzie na praktykach zawsze trzymał się twardo ustalonych zasad BHP. Swoją postawą wydawał się czasem dla uczniów bardzo wymagający i surowy, gdzie kilka razy w tygodniu odpytywał każdego ucznia z zasad BHP. Ale mimo tych ograniczeń jakie im stawiał , uczniowie czuli się przy nim naprawdę bezpiecznie, nie bali się podejść do żadnych urządzeń, dużo się nauczyli. Znakomity instruktor ceniony za swoją fachowość, czuł zawsze w swojej pracy silną potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa swoim uczniom, czuł się za nich ogromnie odpowiedzialny (Saturn). A to właśnie obrazuje w jego horoskopie urodzeniowym silna faza Saturna, Saturn na MC w koniunkcji ze Słońcem. Osobiście znam tą osobę, znając jego podejście do życia, ma się wrażenie, że jest solidnie umocowany (Saturn) do ziemi, totalny realista, pracoholik.

Zatem Saturn to również bezpieczeństwo i odpowiedzialność.

Struktura jak i forma to też domena Saturna, więc posiada on naturalną umiejętnośc utrwalenia tego, co na przykład tranzyt Urana przyniósł. I Uran przynosi nowe rzeczy, niespodziewane, a Saturn tworzy stabilną i trwałą formę tym zmianom. Saturn zatem utrwala, nadaje praktyczny wymiar w życiu danej płaszczyżnie życiowej, działaniu, stawia solidną budowlę. Dlatego też, bez pomocy doświadczonego Saturna, nie dałoby się zbudować nic trwałego, tak samo jak bez solidnych fundamentów, zdudowany dom, długo się nie utrzyma.

Przykład z życia:

W horoskopie mężczyzny, był tranzyt Urana w koniunkcji do Księżyca, i jednocześnie Saturn domknął swój cykl. Zmiany jakie w jego życiu zaszły, zresztą bardzo pozytywne i rewolucyjne, trwają nadal i mają się naprawdę dobrze. Czyli Uran dokonał w jego życiu niesamowicie dużych i korzystnych rewolucji, zmienił jego kierunek działania zawodowego, z kolei Saturn utrwalił, ugruntował tą zmianę, nadając praktyczny i solidny charakter w życie.

Saturn w horoskopie wyraża się rownież poprzez "ciężar", gdzie człowiek nosi na swoich barkach, który może być zbitką przykrych doświadczeń w życiu. Obciążenie to powoduje wówczas zahamowanie, ograniczenia swobodnych ruchów u człowieka, spowalnia nasze działania oraz blokadę w spontanicznym wyrażaniu siebie. Spójrz zatem na swój horoskop urodzeniowy, i na Saturna położonego w horoskopie, oraz jego zwłaszcza napięciowe aspekty, to być może, uda Ci się wyłapać ten ciężar, który wnosi w Twoim życiu czasem Saturn. Ale oprócz tego, Saturn mobilizuje Cię, i Ty organizujesz swoje wysiłki, aby popracować nad tą sferę życia, czyli nad punktem obaw i ciężaru, który wnosi Saturn. Masz czasem wrażenie gdy działa tranzyt Saturna zwłaszcza w aspekcie napięciowym, że masz wrażenie ciężaru, oraz jakiejś odpowiedzialności jaka spada na twoje barki, więc tym samym jakaś sprawa staje się naszym życiowym obciążeniem, którą musimy się zająć, uporządkować ją.

A Uran podczas swoich tranzytów, potrafi człowieka wyswobodzić, uwolnić (Uran) z ram twardo ustalonych przez Saturna, wyswobodzić i uwolnić z wewnętrznych blokad. Dlatego też, jak działa Uran, zaczynamy odczuwać, że robi się ciasno w ustalonych przez saturna płaszczyznach, bądż Uran niepokojąco wywraca do góry nogami nasze stabilne bezpieczeństwo.
Przykład z życia:

Mężczyzna ma w swoim horoskopie urodzeniowym Saturna w kwadracie do Merkurego, oraz Merkury jest w koniunkcji z Uranem. Więc w skrócie można powiedzieć, że Saturn dał mu jakieś blokady w sposobie komunikacji (Merkury), a Uran pomógł mu z tych ograniczeń się uwolnić (Merkury koniunkcja Uran). O tym przykładzie, więcej piszę poniżej. A dlaczego Saturn go tak uwierał? bo między tymi planetami była kwadratura. Gdzie kwadratura to konflikt i jak przyjdzie na przykład traznyt z kwadratury, to na tym tranzycie nie można się zatrzymać, trzeba iść naprzód, bo jeśli staniemy w miejscu, to zaczyna narastać w nas napięcie i niepokój. A jeśli stoimy w miejscu, to sie nie rozwijamy, nie budujemy swojego warsztatu doświadczeń, które dużo nas w życiu uczą: pokory, wytrzymałości i mądrości życiowej, samodyscypliny oraz ambicji, która popycha nas do coraz większych osiągnięć. Tak więc kwadratura oprócz tego że jest napięciowa, ma w sobie taki naturalny "napęd do działania" abyśmy się rozwijali, budowali swoje zaplecze mądrości życiowej.
Inny przykład z życia:

Mężczyzna ma urodzeniowo Saturna w Wodniku w domu 4. I bardzo w skrócie można powiedzieć, że w domu rodzinnym rodzice, (ojciec), ograniczał (Saturn) jego wolność (w Wodniku). I jak w póżniejszym okresie, Uran wszedł na trygon do jego urodzeniowego Słońca, to Uran pomógł mu się wyswobodzić z ograniczeń, jakie stawiał mu ojciec.
Kolejny przykład z życia:

Chciałabym jeszcze przytoczyć jeden przykład z życia, dramat kobiety i jej dzieci, który wstrząsnął całym światem. Piekło, które zgotował jej własny ojciec, potwór z Amstetten. Własny ojciec przez 24 lata więził córkę i spłodził z nią siedmioro dzieci.
Nie znamy godziny urodzenia Elizabeth, zatem horoskop będzie niepełny.

Spójrzmy na tranzyty, w czasie uwolnienia Elizabeth Fritzl z piwnicy.

Desktop92.jpg

Tranzytujący Uran (koniunkcja) Saturn w Rybach, gdzie "Uran uwolnił" tą kobietę z uwięzi, ograniczeń (Saturn), jakie zgotował jej własny ojciec (Saturn).
Saturn jest w Rybach, czyli dramat tej kobiety, miał miejsce w ukryciu (Ryby). Oraz, że ludzie, sąsiedzi (Merkury) przez wiele lat, byli nieświadomi (Ryby), tego, że dzieje się w ich sąsiedztwie taki dramat. A nawet, niektórzy uciekali przed odpowiedzialnościa, (Saturn w Rybach), aby powiadomić policję.

Poza tym w czasie uwolnienia, był ingres Plutona do Koziorożca, czyli Pluton eliminuje, burzy, niszczy, rozwala twierdzę (Saturn), a nawet wydobywa (Pluton) na światło dzienne prawdę, która była strzeżona w lochu, gdzie więziona była Elizabeth przez 24 lata przez ojca.

Saturn jak i Słońce w horoskopie reprezentują ojca.

Czas Saturna nie popędza, im dłużej coś zatrzymuje, tym lepiej. Saturn nie jest nigdy wysłannikiem nowych rzeczy, on dobrze czuje się na starych śmieciach. Zatem tam gdzie znajduje się Saturn w horoskopie, dziedziny życia związane z Saturnem mogą być nieco opóżniane. Również tam, gdzie znajduje się Saturn w horoskopie, człowiek odczuje inne cechy Saturnowe, które tutaj zostały już częściowo omówione. Dlaczego może opóżniać? gdyż woli najpierw wszystko zapiąć na ostatni guzik, aby końcowy efekt był perfekcyjny.
Przykład z życia:

Saturn położony jest w domu 4, zatem sfera życia powiązana z działaniem założenia własnej rodziny, może się w życiu nieco opóżniać.

Dzięki Saturnowi potrafimy sie zorganizować w danych działaniach bądż płaszczyznach życiowych. Zatem tam gdzie znajduje się Saturn (w domu horoskopu, w aspekcie do ważnych planet bądż osi horoskopu), nie mamy żadnych trudności, z organizacją. I dzięki tej organizacji, jaką daje nam w prezencie Saturn, jesteśmy w stanie dokończyć projekty, działania (na przykład podczas tranzytów Saturna), do których wcześniej nie mieliśmy cierpliwości, i poprostu nam się nie chciało niczego kończyć. Spójrz zatem na Saturna w swoim horoskopie urodzeniowym, w jakim domu leży, jakie ma aspekty do ważnych planet - wówczas zauważysz, w jakich płaszczyznach życiowym z organizacją jesteś za pan brat.
Saturniczne uwieranie.

Saturn położony w domu horoskopu, oraz jego aspekty zwłaszcza napięciowy do innych planet, dowiemy się, na jakiej płaszczyżnie życiowej coś nas uwiera, ogranicza.
Przykład:

U pewnego mężczyzny w horoskopie jest Saturn w koniunkcji z władcą Ascendentu. I Saturn tutaj pomaga się tej osobie bardzo zorganizować jeśli chodzi o codzienne, poranne godziny ćwiczeń, które on wykonuje regularnie - już od 20 lat. Wkłada w to dużo dyscypliny, i sprawia mu to naprawdę dużą przyjemność, praca nad swoim ciałem, które rzeżbi w piekną formę. Efekt jest taki, że ma bardzo ładnie ukształtowane ciało oraz dobrą kondycję. Dlatego Saturn to też dyscyplina.

Ja na przykład mam czasem trudność, aby się zorganizować i napisać porządnie jakiś tekst, gdyż w horoskopie urodzeniowym moim, Mars leży w domu 3. Zatem moje teksty są pisane formą prostą, nieco prymitywną, niezadbaną, gdyż pisząc, trudno mi zachować cierpliwość, aby tylko szybko. Więc wybieram na pisanie zawsze te dni, gdy w moim horoskopie tranzytowym, planety osobiste tworzą aspekt do Saturna, bądż Saturn tworzy aspekt do ważnych planet w horoskopie (tranzyt). Wówczas jestem zorganizowana i mam bardzo dużo cierpliwości, aby napisać cały tekst. I ten tekst piszę na opozycji Marsa do Saturna, i daje mi to przyjemność. Oprócz tego urodzeniowo w moim horoskopie, jest jeszcze Merkury w trygonie do Saturna.

Realizm pasuje do Saturna, czyli obiektywna ocena rzeczywistości, bo Saturn nie lubi budować zamków na lodzie, lecz realne, solidne konstrukcje budowlane. A realne plany i działania to najktótsza droga do sukcesu. Droga na szczyt, który tak uwielbia Saturn. Saturn zatem jest potrzebny tam, gdzie musimy realnie ocenić sytuację, i on nam to bardzo ułatwia, gdyż burzy wszelkie mrzonki i iluzje. Zwłaszcza przy tranzytach Saturna, mobilizuje nas (przy tranzytach w aspekcie harmonijnym), bądż przymusza (przy tranzytach w aspekcie napięciowym), do tego, aby spojrzeć realnie na daną sprawę. A to, czy czasem (przy tranzytach napięciowych) czujemy jego ograniczenia, albo spotyka nas twardy upadek na ziemię, to sami zwykle jesteśmy sobie winni. Bo nie da się w nieskończoność żywić własne iluzje, i unikać odpowiedzialności. Kiedyś w końcu musi przyjść na inspekcję "Saturn", aby wytknąć nasze błędy, jakie popełniliśmy. Ale Saturn nie robi tego, w celu własnych zachcianek, nie. On przychodzi na kontrolę, gdyż chce nas uchronić przez bardzo poważnymi kłopotami. Bo gdyby nie on, to góra naszych niezaławionych i olanych spraw zaczęłaby się rozrastać, i póżniej nie bylibyśmy w stanie wykaraskać się z tych wszystkich problemów.

Nauka Saturna brzmi: "zatrzymaj się na chwilkę i uporządkuj cały bałagan wokół siebie jaki narobiłeś".

A jeśli się buntujesz przed rozsądnym wyznaczeniem sobie norm bądż zasad działania w danej dziedzinie, i jedziesz bez trzymanki przez życie, to miej świadomość, że Saturn surowo Cię potraktuje.

Saturn, jeśli się go szanuje, i jest się świadomym jego energii, to potrafi odpłacić się w postaci dobrych rzeczy, sukcesu. Ale musisz zdawać sobie sprawę, że na sukces trzeba sobie zapracować, zasłużyć. Więc Ci, którzy byli systematyczni, pracowici, uczciwi, otrzymają nagrodę od Saturna.

Zatem nie ma sensu określać, że Saturn w horoskopie zawsze zwiastuje złe rzeczy, że Saturn przejawia się zawsze żle, nie. Też Saturn przejawia się w wielu przypadkach w dobrej postaci, o tym tutaj napisałam. Wszystkie planety w horoskopie mają swoje dobre strony i te mniej korzystne strony. I nawet Jowisz, planeta, którą uważamy zwykle za "dobroczyńcę", ma swoje również niekorzystne oblicze. Tak samo Saturn, oprócz swojego niekorzystnego oblicza, ma też dużo dobrych i potrzebnych nam w życiu cech, o których pisałam wyżej.

Dojrzałość i odpowiedzialność również zaliczymy do korzystnych cech Saturna, gdzie osoby, które w swoim horoskopie mają silnego Saturna mogą wydawać się tacy poukładani oraz odpowiedzialni.

Zwłaszcza ludzie młodzi mają tendencję do narzekania na ograniczenia, które czasem przynosi Saturn, i tym samym wymaga się częściej od nich więcej dojrzałości. A osoby dojrzałe wiekiem, są zdecydowanie bardziej w harmonijnych relacjach z Saturnem. Młody człowiek, będzie nieco częściej niż osoba dojrzała wiekiem, odczuwać uwieranie Saturnowe gdyż taki człowiek, pragnie żyć chwilą, jest ekspansywny; a z powodu młodego wieku, zdecydowanie trudniej jest jemu podnieść się z problemów, rozczarowań, gdyż nie jest jeszcze uodporniony na życie.

Poza tym czym bardziej silniejszy Saturn w horoskopie, na przykład jeśli leży na osi MC. To taka pozycja Saturna skłaniać może człowieka do ogromnych ambicji, dążenia ogromnymi wysiłkami do upragnionego stanowiska zawodowego, zaszczytów, zdobyciu przede wszystkim "dyplomu ukończenia wyższych studiów". I czuję się dopiero bezpiecznie taka osoba, gdy taki dyplom zdobędzie, gdyż w oczach społecznie ustalonych ram saturnowych, jest kimś, i ma większe szanse na lepszą pracę. I "sporadycznie" człowiek taki, ma bardzo zawężony pogląd na temat prawdziwych wartości w życiu. Kariera, tytuły, zaszczyty, wysokie stanowiska, to priorytety, które w jego oczach zasługują na największą pochwałę i uznanie, spychając tym samym wartość ludzi, którzy takich tytułów naukowych nie posiadają. Ale czy te wysokie stanowiska zawodowe gwarantują im, że są oni znakomitymi specjalistami w swojej dziedzinie?, oczywiście że nie. Jest przecież garstka ludzi, którzy kończą kolejne studia, zdobywając kolejne dyplomy, a tak naprawdę nie potrafią sobie w życiu poradzić. W najgorszym wydaniu silny Saturn w horoskopie może dać skąpstwo, interesowność, patrzenie na innych z góry.

Wogóle ludzie Saturniczni, potrafią długo i cieżko pracować na swój sukces, zwykle wędrówka na szczyt jest powolna, długa ale i solidna. Planują bardzo dokładnie swoje kolejne kroki, aby nie popełnić żadnego błędu, więc zwykle wydają się takimi perfekcjonistami. Mają ogromne ambicje.

Saturn jest władcą Koziorożca i włada 10 domem w horoskopie. Pełny cykl Saturna wokół zodiaku trwa 28-30 lat, a w jednym znaku przebywa 2,5 roku. A Koziorożec zaliczany jest do żywiołu ziemi.

Więc z Saturnem kojarzymy wszystko to co trwałe, stabilne, namacalne, gruntowne, solidne, realne, rzeczywiste, praktyczne, konkretne. Także motywacja, doświadczenie, dojrzałość, odpowiedzialność, perfekcjonizm, ambicja, obowiązek, porządek, dyscyplina, organizacja, powaga, zasadniczość, granice, struktura, władza, kontrola, ściśle ustalone normy, regulamin, terminarz. Również ograniczenia, przymus, lęki, obawy, kompleksy, uwieranie, blokady, rozliczenia, opór, samokrytycyzm, narzekanie, przesadny realizm, karierowiczostwo, ponuractwo, melancholia, przygnębienie, interesowność, ociężałość, przesadna oszczędność, skąpstwo, chłód, wyrachowanie, kalkulacja.

Saturn położony w domu horoskopu bądż mający jakieś aspekty zwłaszcza napięciowe do planet ważnych w horoskopie, również oprócz tych cech wymienionych w tym artykule, podpowie Ci, gdzie najmocniej odczuwasz ograniczenia Saturnowe, gdzie są Twoje lęki, oraz obawy przez oceną. W jakich przestrzeniach życiowych odczuwasz ciężar, który Saturn wnosi, bądż wewnętrzne blokady. Także, tam gdzie położony Saturn w horoskopie, dziedziny życia wymagają solidnego umocowania do ziemi, i trudno jest je wówczas ruszyć z miejsca, gdyż chcemy zachować nienaruszoną i stabilną strukturę w tych przestrzeniach życia.
Przykład:

Saturn położony w domu 4, może dać obawy przed założeniem rodziny, oraz silną potrzebę, aby najpierw materialnie się zabiezpieczyć, zanim założy się rodzinę, i tym samym te działania mogą się opóżnić w życiu. Saturn tak usytuowany może być wyznacznikiem, że w Twoim domu rodzinnym, w którym się wychowałeś, była surowa i bardzo zdyscyplinowana atmosfera, i rodzice mogli być wobec Ciebie wymagajcy, abyś stał się szybciej dojrzały. I efektem w póżniejszym okresie jest to, że rzeczywiście człowiek zdecydowanie szybciej niż jego rówieśnicy dojrzewa emocjonalnie (4 dom - Księżyc). Bądż (Saturn w domu 4) na tej płaszczyżnie życiowej odczuwałeś jakiś ciężar, ograniczenia, a takze ewentualny kompleks. I okazuje się zwykle, że tam gdzie masz Saturna w horoskopie, w tych płaszczyznach życiowych, jesteś najbardziej zorganizowany. I aby zwalczyć to uczucie ograniczeń, obaw, zaczynasz bardzo dużo nad tym pracować, i w końcowym efekcie to co było dla Ciebie blokadą, staje się Twoim kapitałem na życie.
Przykład:

Mężczyzna ma kwadraturę Saturna do Merkurego w horoskopie, i w życiu odczuwał obawy przezd złą oceną jego zdolności w sposobie komunikacji, gdzie miał z tym kompleks, gdyż miał trudności z wymową. Tak chłopak się zmobilizował, że bardzo dużo nad tym pracował. Efekt jest taki, że jest teraz znakomitym mówcą, szkoleniowcem, trenerem NLP, astrologiem, itd. Bardzo dobrze sobie daje radę w komunikacji z innymi, udało mu się naprawić ten kompleks. Jego sposób komunikacji, daje mu teraz dużo radości oraz sukcesów, dużo osób lubi go słuchać, poza tym jest inteligentny.

Czyli aby zminimalizować skutki tego uwierania, człowiek zaczyna nad sobą solidnie pracować, i w konsekwencji osiąga w tych płaszczyznach sukces. Tak więc, tam gdzie położony Saturn w horoskopie, nie tylko pokaże punkt obaw bądż blokad, ale i możliwości ogromnych ambicji życiowych i ewentualnych sukcesów.

Saturn jako władca Koziorożca chętnie wiesza na ścianie dyplomy oraz wzbogaca swój mundur orderami.

Saturn jest także planetą czasu, dlatego jego wpływy odczuwalne są zwłaszcza w póżniejszym okresie. Saturn to dojrzałość i mądrość, którą zwykle człowiek zdobywa przez doświadczenie.

Charakter

Charakter ludzi z silnym Saturnem w horoskopie czasem nacechowany jest dystansem, uporem, sztywnym podejściem do niektórych spraw, twardym realizmem. Ludzie tacy mogą być dość oszczędni, są przesadnie zorganizowani i chcą trzymać sie ściśle ustalonych zasad, gdzie nieprzewidywalność (Uran) i zbyt pośpieszne działania (Baran) powodują w nich niepokój. Poza tym są wyjątkowo wytrwali, sumienni, solidni, stali, dojrzali emocjonalnie, odpowiedzialni, wierni, można na nich polegać oraz niesamowicie ambitni, bądz ciągle są z siebie niezadowoleni, lubią narzekać, zwłaszcza gdy Saturn ma aspekt napięciowy do jakiejś planety ważnej w horoskopie. Sa bardzo samokrytyczni ale może brakować w nich pokory, czasem melancholijni.
Zawody:  Saturn (Koziorożec)

Wszelkie zawody, w których ambicja pcha do przodu, wskazana kontrola i ustalanie praw i obowiązków, bądż wymuszone trudną życiową sytuacją do ciężkiej pracy fizycznej.

-Polityk, dyrektor, policjant, urzędnik, inspektor, kontroler, księgowość, rolnik, górnik, kaletnik, szewc, budownictwo.

Saturn w astrologii medycznej

Saturn w Astrologii reprezentuje strukturę kostną, która jest takim rusztowaniem ciała, które utrzymuje odpowiednią postawę ciała, podtrzymuje i chroni różne narządy wewnętrzne. Saturn w astrologii medycznej to: kręgosłup, chrząstki, zęby, staw biodrowy, kolana, reumatyzm, stawy, zwapnienia i zatwardzenia w organizmie. Saturn ze względu na swoje siły ograniczające, blokuje swobodne działanie energii i mechanizmu wielu organów w organizmie.

W astrologii partnerskiej

Również Saturn w astrologii partnerskiej ma szczególne znaczenie. I napięciowe aspekty do planet osobistych partnera, wówczas taki związek może mieć momenty w życiu wzajemnego ograniczaania się, tłamszenia, napięcia, gdzie w sporadycznych przypadkach, po wielu latach może spowodować rozstanie. Ciężar przykrych doświadczeń u osoby, która zrzuca na barki swojego partnera, może być tak uciążliwy, że z biegiem czasu (bo Saturn działa pomału) w związku partnerskim może wkraść się chłód, niechęć, ograniczenia. Ale aspekty te również stabilizują (Saturn) związek i co ciekawe takie aspekty często się spotyka w horoskopach związków małżeńskich. Bo Saturn stabilizuje związek, utrwala go, powoduje, że człowiek czuje się przy drugiej osobie bezpiecznie, i niczym nagłym nie czuje się zaskakiwana ta osoba. Więc takie aspekty są wskazane w horoskopie porównawczym, czy będą to aspekty harmonijne czy też napięciowe. Z kolei korzystne aspekty Saturna do planet osobistych partnera, oczywiście będą już zdecydowanie lżejsze, gdyż osoby nie będa odczuwać takich ograniczeń.

Zatem aspekty napięciowe, porównawcze Saturna, wymagają dużo dojrzałości od partnerów. I aby związek taki przetrwał, to oprócz tych aspektów musi być pokażna ilość "aspektów romantycznych" na przykład: Słońce, Wenus, Księżyc partnera w aspekcie do planet osobistych i Ascendentu drugiego partnera.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie tego tekstu i zamieszczanie go na innych forach, nawet z załacznikiem: moje nazwisko. Proszę o wyrozumiałość.

Autor: Barbara Stanisławska
27 lipiec 2006

 

Dom IV w horoskopie

Dom IV, jest obszarem między innymi naszych osobistych doświadczeń z przeszłości, które zachowujemy w pamięci, bądż za wszelką cenę chcemy je wymazać. Pamięć (Rak), może być materiałem potrzebnym do budowy fundamentów bezpieczeństwa emocjonalnego, jeśli wyniesione wzorce z przeszłości były pozytywne. W domu czwartym (krąg naszego dzieciństwa), również kształtuje się model naszego zachowania, który zostaje wysłany w przyszłość przez pamięć. I model ten, który został zapisany w naszej podświadomości, ma swój duży udział w póżniejszym życiu, oraz niejednokrotnie przekazywany jest w darze, kolejnym pokoleniom.

Pamięć pozwala zachować w naszych myślach, już nieistniejący obraz tamtych wrażeń, z dzieciństwa, który jest balsamem na naszą psychikę, malując na twarzy uśmiech, wzruszenie, sentyment (jeśli są to uczucia pozytywne). Pamięć uruchamia także informację, skąd pochodzimy, jakie jest nasze dziedzictwo rodzinne, biologiczne, i z jakim emocjonalnym posagiem wyszliśmy z domu rodzinnego (dom czwarty). Gdzie posag ten, może okazać się dobrym kapitałem na życie, bądż utrapieniem.

rak13.jpg

Dom czwarty jest początkiem naszego życia, istnienia, to korzenie naszej egzystencji i życia wewnętrznego. Tutaj między innymi, znajduje się pierwotne zródło naszych ukształtowanych nawyków, odruchów, życia intymnego. Dlatego to miejsce, czyli IC, jest obszarem intymnym, bardzo osobistym w horoskopie, tutaj mieszczą się zapisy naszych wewnętrznych zachowań.

Obraz rodziny jaki mamy ukształtowany w głowie, ten z przeszłości i ten jaki będzie w przyszłości, również wyczytamy z domu 4. Poza tym przynależność do tradycji i nasze środowisko domowe, warunki mieszkalne, dzieciństwo, emocjonalny posag, życie wewnętrzne, potrzeba opieki i bezpieczeństwa, rodzice (matka bądż ojciec), wychowanie, nawyki, tradycja, ziemia i nieruchowości, dziedzictwa psychologiczne i bologiczne.

W domu czwartym, instynktownie czerpiemy siłę z rodzinnego dziedzictwa, tradycji, która służy do przetrwania, póżniej w dorosłym życiu. Dziedzictwo zwłaszcza psychologiczne, (jeśli jest zdrowe), staje się motorem napędowym do wszelkiego działania i harmoni, w dalszych latach naszego życia. Z kolei skaleczony zasób odziedziczonej energii, może mieć niekorzystny wpływ na kształtowanie naszego osobistego portretu psychologicznego, i nie wykluczone, że idąc przez życie, częściej będziemy potykać się o przeszkody.

Dlatego ważne jest, aby astrolog patrząc w horoskop, dokładnie zbadał obszar domu czwartego, położenie Księżyca, władcy domu 4 i ewentualnie obsadzony znak Raka. Spoglądając w te punkty w horoskopie urodzeniowym, zada sobie pytanie "jakie są podstawy bezpieczeństwa emocjonalnego" u danej osoby.

Dlaczego?

Reakcje emocjonalne (Księżyc), nieustannie towarzyszą nam w życiu. I Księżyc tworzy wspólnotę ze Słońcem (tożsamość, typologia człowieka), gdzie relacje między tymi ciałami, mogą być harmonijne bądż też nie.

Klientka, która zgłasza się do astrologa po poradę - astrolog doradzając jej np: w kwestii, partnerstwa, dokładnie przeanalizuje te punkty (czyli zwłaszcza dom czwarty i położenie Księżyca), aby uświadomić jej, jak może zareagować emocjonalne, gdy na przykład wejdzie w dość ryzykowną relację z mężczyzną. Informując ją, że gdy wykona niewłaściwy ruch, to wszelkie konsekwencje, poniesie zwłaszcza jej Ksieżyc (emocje). Bo Księżyc ze względu na swoją naturę, jest chłonny, obawia się nieznanego, i trzeba postępować tak, aby go nie zranić. I nasze emocję (Księżyc), czuja się swobodnie, gdy są dopieszczone.

Księżyc ma właściwości pochłaniające, i gdy styka się z inną energią, automatycznie chłonie, wszelkie wibracje danej planety. Automatycznie czyli w niekontrolowany sposób, nieświadomy, odbiera bodżce z zewnątrz, przybierając tym samym pancerz wibracji danej planety. Zwłaszcza silne wpływy Księżyca uruchamiane są w naszym dzieciństwie, gdzie człowiek dopiero uczy się przynależności do rodziny, kształtuje swoje nawyki, odruchy. Uczy się tego, ale w sposób nieświadomy, wyłączając rozum, instynktownie czerpie siłę z rodzinnego dziedzictwa, które może być zdrowe bądż skażone.

Badając obszar domu czwartego, doradca, jest w stanie wydobyć żródło konfliktu, które już zostało dużo wcześniej zakotwiczone w podświadomości danej osoby, i które ma swoje odbicie w póżniejszym okresie jego życia, aby astrolog mógł uświadomić swojemu klientowi, który zgłosił się po poradę, gdzie leży żródło jego obaw i lęków.

W domu 4, człowiek instynktownie szuka poczucia bezpieczeństwa, które może odnależć w różnej postaci, na przykład przywiązując się do osoby, do rodziny, albo do jakiejś sytuacji, idei, do rzeczy, nawet szukając tego bezpieczeństwa w samym sobie, itd. Dom czwarty również odkryje nam informację, co chcemy chronić; co, bądż kogo najbardziej pragniemy otoczyć opieką, albo w jakich sytuacjach zachować chcemy bierność, zamykając sie na wszystko to, co nieznane i nieprzewidywalne.

I na przykład osoba, u której w horoskopie urodzeniowym jest IC w Byku, poczucia bezpieczeństwa może doszukiwać się w tym, co ma na własność, to mogą być dobra materialne (na przykład praktyczny i dobrze funkcjonalny dom), albo poglądy etyczne, system wartości, nienaganne warunki domowe, komfort życia i potrzeba takiej stabilności, spokoju rodzinnego. Bądź aby czuć się bezpiecznie, musi mieć swój własny nienaruszony, ukształtowany system wartosci, bądż posiadać na własność jakieś pamiątki z rodzinnego dziedzictwa. Bo kwestia posiadania, jest dla tej osoby bardzo ważna, która daje jej poczucie bezpieczeństwa i do ktorej się przywiązuje (Rak).
To także informacja, że wychowanie jakie osoba ta, dzięki rodzicom zdobyła, ma praktyczny i stabilny wymiar. Bądż ktoś z rodziców, będzie posiadać (niekoniecznie) cechy Byka w swoim horoskopie urodzeniowym, itd. Dużo zależy takze od tego jak gdzie jest władca domu 4, jakie ma aspkety, czy są jakieś planety w domu 4.

Poczucie bezpieczeństwa, gdzie człowiek będzie poszukiwał, patrzymy zwłaszcza na położenie Księżyca.

Z kolei Merkury położony w domu 4, informuje, że czerpiemy wiedzę z rodzinnego dziedzictwa bądż nauka, która płynie od strony rodziny, przodków. Albo wykształcenie, ktore biegnie tym samym rytmem jak w domu rodzinnym. Nawet kapitał intelektualny, który dziedziczymy po rodzicach. Podstawy niezbędne nam do życia, to nieustanna wymiana informacji, rozwój intelektualny i ogólnie komunikacja. Dom, środowisko domowe, gdzie relacje z domownikami, są dość przeintelektualizowane, bądz nieustannie plotkuje się o wszystkim i o niczym. Jeden z rodziców, może mieć (niekoniecznie) cechy Bliżniąt w swoim horoskopie urodzeniowym, itd, itd. Dużo załeży od tego, jakie Merkury ma aspekty, czy są inne planety w domu 4, oraz władca domu 4.

Zatem dom czwarty mieści w sobie korzenie naszych emocji, które wyrażają się na nieświadomym poziomie. To ocean wewnętrznych reakcji, które towarzyszą nam zwykle przez całe życie, bo one ukształtowały się w okresie naszego dzieciństwa, dorastania.

Człowiek z mocno obsadzonym domem czwartym w horoskopie, działa jakby instynktownie, odruchowo, jest pod wpływem zapisów, które umocowały się w jego podświadomości i które mają swój początek z wydarzeń z dzieciństwa. Tutaj w domu 4, zostają zachowane i zapamiętane rzeczy, sprawy, sytuacje. Bo naturalnie znak Raka przynależy do tego domu, a Rak instynktownie przekazuje życie, chce zachować wszystko to, co zatopione w rodzinnej tradycji, chce otoczyć opieką, obawia się nieznanego świata i chce przede wszystkim pamiętać- jaka jest historia pochodzenia człowieka.

Osoba z silnym domem 4, będzie chciała przynależeć do kogoś bądż czegoś, kto zapewni mu bezpieczeństwo emocjonalne, dodatkowo się to tego przywiązując, oraz będzie chronić swoją prywatność. Swoje decyzje zwykle podejmował będzie, na podstawie wewnętrznych pobudek.

Analizując dom 4, możemy poznać wewnętrzne machanizmy osobowości, które drzemią i kierują dalszym życiem człowieka.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie tego tekstu i zamieszczanie go na innych forach, nawet z załacznikiem: moje nazwisko. Proszę o wyrozumiałość.

Autor: Barbara Stanisławska
27 maj 2005