O Plutonie i aspektach Słońce Pluton

Pluton karłowata planeta. W horoskopie rządzi znakiem Skorpiona oraz VIII domem. Pluton jest planetą pokoleniową, został odkryty w 1930 roku. Cykl Plutona wokół zodiaku trwa 248 lat, a w jednym znaku przebywa od 11 do ponad 30 lat.

Najgłębszy wymiar naszej istoty, intensywnych przeżyć, instynktów oraz ciemnej sfery ludzkiego umysłu reprezentowane są przez Plutona. Pluton kieruje więc najgłębszyni procesami emocjonalnymi w ludzkim umyśle, wydobywając z podświadomości kłębki kompleksów, blokad emocjonalnych, po to aby w końcowym efekcie, te emocje uzdrowić. I te emocje, które zostały wydobyte, będą musiały zostać skonfrontowane z prawdą (Pluton), gdzie efektem tego jest czasem bolesne doświadczenie reakcji emocjonalnych u człowieka.

Pluton położony w domu horoskopu oraz w aspektach zwłaszcza napięciowych do planet, swój charakter wyraża w sposób przymusowy, zawłaszczający. Gdzie osoba, która ma na przykład Plutona w 3 domu w koniunkcji z Jowiszem, będzie odczuwała czasem przymus i napięte trzymanie się (Pluton) wypracowanej przez siebie idei i poglądów, które wyraża w swojej komunikacji i które przez kontrolującego Plutona, czasem nie mają możliwości rozrasnąć się, i swobodnie wypłynąć ponad poziomy swojego umysłu (Jowisz).

sdasd.jpg
Zatem ta dziedzina życia, która nacechowana jest energią Plutona, musi przejść transformacje, osoba musi zrozumieć, że natarczywe trzymanie się czegoś, nie ułatwia jej wyrażania swobodnie swoich ruchów i nie dodaje elastyczności w tej dziedzinie życia, a wręcz przeciwnie tłamsi ją, robi z niej niewolnika.

Pluton położony w domu horoskopu oraz Pluton mający aspekty do planet, zdradzi informację, w jakich przestrzeniach życiowych chcemy chronić najbardziej naszą prywatność oraz bronić się przed nadmiernym wystawianiem na afisz, bądż jakie przestrzenie życiowe, powinny być pod naszą baczną kontrolą.

Ale jeśli taka osoba czuje, że traci kontrolę nad daną przestrzenią życiową, to zaczyna uruchamiać reakcję obronną i staje sie skrajnie chlodna i odpychająca, "zamraża swoje emocje", gdyż nie chce stracić poczucia kontroli nad sobą, narazić sie na odkrycie swojej prawdziwej maski emocji w danym momencie. Ujawnienie swoich slabości emocjonalnych, byłoby ryzykownym posunięciem, i wpędzenie się do pułapki przeciwnika, gdzie dla Skorpiona (Pluton) byłaby to klęska.
Przykład:

W horoskopie mężczyzny jest Pluton na Descendencie, zatem w ralacjach z innymi, z partnerką, czasem ujawia wibracje tej planety, poprzez subtelne kontrolowanie swoich i partnerki emocji. Czuje przymus doprowadzania każdej rozmowy do końca, nie pozostawiając niedopowiedzianych kwestii, drąży do żródła prawdy w każdym kontakcie, oraz przejawia czasem symptomy podejrzliwości i braku zaufania co do niej. Co z kolei może spowodować u jego partnerki bunt. A jeśli ta osoba wyczuję, że straciła jakąkolwiek kontrolę nad tą relacją, zaczyna uruchamiać kolejne reakcje obronne (Plutoniaste), czyli zamraża emocje, staje się skrajnie chłodna i odpychająca.
Ale pamiętajmy, że jest do Descendent, więc, z tak położonym Plutonem, uruchamiamy reakcje tej planety w kontakcie z drugą osobą, ale i przede wszystkich takie osoby "Plutonisate" do siebie "przyciągamy" - transformacje poprzez związek. Przyciąganie partnerów (Pluton w domu 7) o mocnym charakterze, nieco dominujący, tajemniczy, magnetyczni, kontrolujący, o intensywnych emocjach. Bo Descendent, to inni w naszym zyciu, to informacja, w jaki sposób angażujesz się w relacji z innymi, jak wchodzisz z innymi w dialog. Także partner, kontrakty, umowy, kontakty, pakty, sojusze, jawni wrogowie.
Pluton w domu 7, da informację, że bedziesz przyciągać do siebie partnerów, osoby (część z nich), ktore mają dość mocny charakter, i że relacja z nimi cię przetransformuje, itd.

Pluton położony w domu horoskopu u osoby, ujawni przestrzeń życiową, która będzie musiała globalnie zostać przetransformowana. Czyli jakieś sprawy, które blokują tą osobę w rozwoju, będą musiały zostać wyeliminowane, oczyszczone i zapomniane. Gdzie na skamieliskach tych starych wzorców, narodzi się coś nowego, być może coś lepszego; i zwłaszcza Robert Hand w swojej książce "Planets in Transit", akcentuje ten fragment (eliminacja starego, narodziny nowego, lepszego). Ale przeciwstawianie się tym zmianom nie ma sensu, gdyż opieranie się sile Plutona, jest niemożliwe, bo kontakt z Plutonem, to kontakt z czymś większym i silniejszym od nas.

Zamiłowanie do prawdy i niszczenie wszelkich przejawów fałszu, Pluton w tych działaniach jest najlepszy, będzie drążyć tak głęboko, aż natknie się na zródło prawdy.
Przykład:

Mężczyzna urodzeniowo w horoskopie ma Plutona w domu 3, a dom 3 to międzyinnymi komunikacja. Zatem myślenie tej osoby, sposób komunikacji (Merkury), nabierze plutonicznej głębi, intensywności. Będzie wgryzał się głęboko w temat, drążył do najgłębszych zródeł prawdy danego tematu. Nie popuści, zanim nie wydrąży wszystkich istotnych czynników danej sprawy. W detektywistyczny sposób będzie analizował, dociekał żródeł problemu i odczuwał przymus, aby drążyć tak długo, aż w końcu odnajdzie to, czego szukał. A Wszelkie przejawy fałszu i kłamstwa, zaczną go razić, będzie starał się skutecznie, niszczyć ich żródła, łapać na słówka, doszukiwać się powodów tego postępowania. I w najgorszym wydaniu, przymuszał innych do tego, aby zmienili swoje poglądy. Sam również będzie czuł przymus, aby tą sferę życia, przetransformować (Pluton), czyli swoje idee, poglądy, sposób komunikacji.

Pluton bardzo przytomnie i w ukryciu, planuje wszelkie swoje działania, a przy tym jest bardzo skuteczny. Zatem tam gdzie położony jest Pluton w horoskopie, zmiany przyjdą bezapelacyjnie. Z Plutonem się nie dyskutuje, musisz poddać się i zaakceptować te zmiany, i Pluton pomoże Ci wyeliminować w życiu te sprawy, które były Twoim obciążeniem. Będziesz czuł przymus totalnego przewartościowania danej sfery życia, i tym samym to doświadczenie pomoże Ci wznieść się na wyższy stopień świadomości oraz pozwoli Ci oczyścić obszar dla czegoś nowego, wspanialszego, które narodzi się na tym miejscu.

I pamiętajmy, że "czasem" zmiany, które przyniesie Pluton, mogą być dość bolesne. To zależy dużo od tego, jak położony jest Pluton w horoskopie, czy jest dobrze aspektowany, czy też niekorzystnie. Oraz od tego, w jakim aspekcie tranzyt Plutona idzie, jeśli napięciowym, to wówczas zmiany, które przyjdą, mogą być odczuwane jako przymusowe, i czasem, dość boleśnie.
Przykłady:

U kobiety w horoskopie urodzeniowym jest Pluton w domu 2 w Wadze, w wielkim, słabym trygonie do planet. Dom drugi związany jest z zarobkami własnymi i systemem wartości, jakichkolwiek wartości. Pluton tak położony i ładnie aspektowany, przyniósł jej totalną, korzystną zmianę w jej zarobkach własnych. Kobieta ta podłączyła się, weszła w spółkę (Waga), z potężną firmą, (Pluton - coś większego, zasoby innych, wielkie przedsiębiorstwa), i tym samym jej zarobki miesięczne ogromnie wzrosły.
Inny przykład:

U mężczyzny w horoskopie Pluton jest w domu 2, w Wadze. Gdzie jego system wartości w życiu bardzo mocno został przetransformowany, zwłaszcza spojrzenie na relacje z innymi ludżmi (Waga).
Kolejny przykład:

U kobiety w horoskopie urodzeniowym jest Pluton w domu 7, który przyniósł głębokie i dość bolesne transformacje jej związku małżeńskiego, który się rozpadł. Kobieta podczas trwania swojego małżeństwa, czuła przymus kurczowego trzymania się swojego partnera, i chęć kontroli nad nim, gdzie on jako człowiek silnie Uranowy, czuł się tłamszony tą intensywną miłością, więc rozstali się. I tak naprawdę ludzie ci, nie bardzo się dobrali, gdyż nie potrafili się porozumieć, i zakceptować wzajemnie swoich oczekiwań, zatem związek męczył ich obojga. Z perspektywy lat, ta kobieta zrozumiała, że zmiany jakie przyniósł Pluton, były dla niej ponownym odrodzeniem, gdyż jej cierpienia w tym związku wreszcie się skończyły. Pluton uzdrowił tą sferę życia w końcowym etapie. A jak dodatowo przyszły tranzyty Urana do Słońca, Wenus, to "uwolniły" ją już na zawsze z takiej silnej potrzeby zawłaszczenia drugiej osoby. Bo Uran uwalnia, przynosi nam więcej przestrzeni, aby swobodnie wyrazić naszą osobowość.

Niejednokrotnie dostrzega się u osób, które mają silnego Plutona w horoskopie urodzeniowym, tendencje do samotnictwa. Postawa ta wynika głównie z tego, że mają oni bardzo silną potrzebę prywatności, mocno strzeżą swojego osobistego terytorium, nie pozwalając sobie na zbyt bliski kontakt emocjonalny z innymi. To ich izolowanie się, i stanie nico z boku, oraz baczna obserwacja innych, może czasem zostać niezrozumiana. Gdzie inni ludzie zaczynają zarzucać takich osobom z silnym Plutonem w horoskopie, "knucie w ukryciu", "dziwaczność".

Pluton lubi gnieść, jego siła, gdy jest mocna i w aspekcie napięciowym daje wrażenie, gniecenia, miażdzenia wewnętrznego. Z kolei Saturn daje uczucie ciężaru, np: wyobrażmy sobie, że zaczynamy biec z obciążonym plecakiem na plecach, wówczas swoboda ruchów jest spowolniona. Tak więc na tranzytach Saturna napięciowych, jakaś sprawa, sytuacja staje się tym samym naszym obciążeniem i obowiazkiem (Saturn).

Osoby z Plutonam na Asc bądż ascendentem w Skorpionie, emanują magnetyzmem, i wokól nich snuje się aura tajemniczości. Osoby te nie lubią o sobie mówic wylewnie, a czasem bywają skrajnie skryci i małomówni. W oczach zamontowany mają sprzęt rentgenowski, który prześwietla wnętrze drugiej osoby. Gdyż widzieć więcej, tym nie narazić się na niespodziewany atak przeciwnika. Wydają się niedostępni o hipnotycznym wzroku.

Wogóle osoby z silnym Plutonem w horoskopie, bądż Słoneczne Skorpiony mając silną potrzebę prywatności, zachowanie w każdej sytuacji ostrożności, i uniknięciu ataku ze strony przeciwnika. Więc zmieniają kreację swojej wizerunku, zwłaszcza manipulują swoją mimiką twarzy, gdzie w chwili gdy czują się zagrożeni, na ich twarzy maluje się efekt "niewzruszonej maski", od której bije chłód, totalny dystans, ogromne opanowanie i spokój. Potrafią tacy ludzie zamrozić na moment swoje emocje. Lecz jest to tylko pozorne wrażenie chłodu, jakie z ich strony bije, bo tak naprawdę w ich wnętrzu, panuje potężny wulkan emocji. Lecz ten wulkan emocji, świetnie Ci ludzie potrafią kontrolować i opanować.

Ale taki zodiakalny Skorpion czy osoba z silnym Plutonem w horoskopie, czasem skrajnie bywa pamiętliwa i nieufna, więc krzywdę, którą ktoś jej wyrządził będzie pamiętać długo, i w niespodziewanym momencie uderzy w czuły punkt przeciwnika, zemści się. Bywa rownież momentami niesmacznie złośliwa.

Właściciel silnego Plutona w horoskopie, zwłaszcza na Asc bądż w napięciowych aspektach do Świateł, sprawia mieszane uczucia u innych tym, że to co on oczekuje od drugiej osoby, zwykle życzenie to nie pozostaje zignorowane. A nawet bez żadnego protestu druga osoba spełnia żądania osoby Plutoniastej. Otóż te silnie Plutoniaste osoby wymuszają na innych (swoim spokojem, i stanowczym słowem), to aby ta druga osoba spełniła jej żądania.

Na przykład: Plutoniasta osoba zwróci się w taki sposób. "Ja zrobię tak, a Ty to bezapelacyjnie zaakceptujesz", bądz "zrobisz tak, gdyż mi się tak podoba". Jak widać jest to zwrot, który nie pozostawia, drugiej osobie wyjścia, osoba ta czuje się tak, jakby została postawiona pod ścianą, czując się niekomfortowo i musi ustąpić, brrr...
Przykład:

Pewna sytuacja, która wydarzyła się jakiś czas temu, otóż dwaj koledzy, którzy bardzo chętnie spędzali ze sobą czas po pracy, i ogólnie lubili się. Jeden z nich miał w swoim horoskopie Plutona na Ascendencie, i on miał taką dziwną naturę, że często kupował jakiś sprzęt RTV, który po kilku miesiącach nudził mi się i za wszelką cenę chciał ten sprzęt wcisnąć swojemu koledze, z którym był w dobrych stosunkach. Więc tak potrafił długo, (zwykle kilkanaście godzin), z ogromnym opanowaniem, cierpliwością przekonywać go do zakupu tego sprzęku, aż w końcu da druga osoba musiała popuścić i zgodzić się na ten zakup. Efekt był taki, że po roku czasu, ta osoba, nazbierała góre różnego rodzaju sprzętu RTV w domu, który jest mu zupełnie niepotrzebny. Ten mężczyzna stosował łagodny "nacisk - Pluton" na swojego kolegę, który dał się zmanipulować.
Czasem bardzo trudno osobę, która ma silnego Plutona w horoskopie, wyprowadzić z równowagi, gdyż dysponuje diabelską cierpliwością, opanowaniem, potrafiąc długo wyczekiwać w realizacji swojego planu, i zdobyć to, co sobie zamierzyła.

A w sporadycznych bardzo przypadkach, osoby z silnym Plutonem w horoskopie, posuną się nawet do skrajności, do skandalicznych działań, aby tylko osiągnąć to co sobie zaplanowali.

I to się skrajnie nazywa manipulacja u osób, które mają silnego Plutona w horoskopie, gdyż manipulacją zdobędą to co sobie zaplanowali. Zatem jest to następna cecha Plutona.

Skrajność to kolejna cecha Plutona, bo przecież wynik jakiegoś działania, planu musi być powalający, potężny, intensywny, zatem osoby takie mogą posuwać się do skrajności albo w swoich działaniach bądz w wyrażaniu siebie. Albo bywają skrajnie intensywni, i zawłaszczający miłość, uczucia drugiej osoby, bądż wręcz przeciwnie - skrajnie odpychający, chłodni, niewzruszeni. "Albo wszystko albo nic" oto domena Plutona.
Przykład:

Pewien mężczyzna w swoim horoskopie ma aspekt kwadraturę Marsa do Plutona, gdzie aspekt tez wyzwala potężną ilość energii, ogromny potencjał, który musi mieć jakieś ujście ale na zewnatrz, gdyż energię Marsa nie można tłumić. I ten potężny potencjał, kieruje ten mężczyzna na sport, w którym zahacza o skrajny wysiłek fizyczny. Mężczyzna ten jest alpinistą, który przebywa w bardzo skrajnych, ciężkich i niebezpiecznych warunkach atmosferycznych i wykonuje morderczy wysiłek.

Więc zapędy ekstremalne te, skłaniają człowieka do mocnych wrażeń emocjonalnych, fizycznych, psychicznych i seksualnych. Gdzie jeśli energia Plutona wykorzystana jest niewłaściwie, wówczas sporadycznie narasta w człowieku obsesja, żądza i bezwzględność. Z kolei dobrze wykorzystana, umożliwia zaspokojenie olbrzymich ambicji, przede wszystkim objęcia w dobrym kierunku władzy.

Sporadycznie osoby z silnym Plutonem zwłaszcza na MC, ich pragnienia pójdą w kierunku przejęcia kierownictwa, zamiłowania do władzy i ogromnych ambicji.

W chwilach zagrożenia Pluton jest w stanie wydobyć z człowieka jego nadprzyrodzine siły do walki z przeciwnościami. Bo Pluton również otwiera nam dostęp do wielkich rezerw organizmu, oraz pomaga w regeneracji tego organizmu. Na przykład, osoba, która odradza się po okresie ciężkiej choroby, szybko regeneruje, właśnie dzięki Plutonowi.

Pluton położony w horoskopie w danym znaku zodiaku, transformuje dziedziny życia powiązane z tym znakiem, czyli globalne przemiany społeczne, większych mas ludności. Tak więc samo położenie "w znaku" Plutona w twoim horoskopie urodzeniowym, nie sugeruje żadnych znaczących elementów o tobie. O tym dowiesz się natomiast, poprzez położenie Plutona w domu horoskopu (gdzie wyznacza to, na jakiej płaszczyżnie życiowej przyjdą najgłębsze przemiany u ciebie), oraz gdy Pluton ma aspekty do planet osobistych.
Pluton jako władca podziemia:

Symbolizuje ukryte skrytki, podziemia, bunkry, wszystko to co ukryte i tajemnicze.
Zawody:

Tajne służby, wywiady, przemysł, policja, potężni przedsiębiorcy, większe grupy społeczne, psycholodzy, przywódcy polityczni, liderzy mafii.
Słońce

Słońce w horoskopie to centralny punkt energii. Centrum to punkt, który świeci najjaśniejszym światłem. I poprzez tą energię Słońca człowiek dąży do samorealizacji, aktywności w działaniu, obiektywizmu. Słońce to świadomość, typologia człowieka, tożsamość, a Księżyc podświadomość. Słońce w horoskopie reprezentuje człowieka jako "indywidualność, sposób jego działania, oraz umiejętność osiągnia życiowych celów.
Aspekty Słońca i Plutona

Pluton w aspekcie ze Słońcem, wzmacnia energię Słońca, wzmacnia poczucie tożsamości (Słońce), u danej osoby, gdzie wyrażanie siebie jest zwykle intensywne, z potrzebą czasem ekstremalnych wrażeń, zwłaszcza jeśli to aspekt napięciowy. Człowiek bywa małomówny i tajemniczy. Wzmocnione przez Plutona, Słońce nabiera cech intensywności i wytrzymałości, przez co człowiek dysponuje nadprzyrodzoną siłą, którą wykorzystuje do walki z przeciwnościami, i Pluton otwiera mu dostęp do wielkich rezerw organizmu, oraz pomaga w regeneracji tego organizmu. Zatem mówi się, że tacy ludzie są wyjątkowo wytrzymali psychicznie i fizycznie oraz są przygotowani do trudnych warunków życiowych. Motto: "co mnie nie zabije, to mnie wzmocni". Trzeba dużej dyscypliny i ostrożności, aby tak potężną wewnętrzną siłą, kierować w dobrym celu, gdzie korzystnie użyta, pomaga nam realizować najśmielsze ambicje oraz wykorzystać w leczeniu innych w terapii osobowości (uzdrawianie, itd). Lecz jeśli człowiek żle użyje ogniwo potężnej siły, nie zatrzyma lawiny bezwzględnych działań, przymuszając innych do tego, aby poddali się, okazali uległość; oraz sam może doświadczyć wewnętrznych mrocznych demonów (zwłaszcza przy aspektach napięciowych). Przy aspektach Słońce - Pluton, człowiek czuje silną potrzebę prywatności, chroniąc swoje terytorium przed wścibskim wzrokiem innych, przez co robi wrażenie osoby nieprzystępnej. I ma chęć kontrolowania rzeczywistości, w której żyje, kontrolowania różnych dziedzin życia, zwłaszcza relacji z innymi, przez co w kontakcie z drugą osobą (jeśli jest to aspekt napięciowy), używa czasem zawłaszczającyh metod wpływania na nią, dążąc do tego, aby druga osoba uzależnia się od niej, przytłacza miłością, z takim skutkiem, że osoba Plutoniasta zaczyna nią manipulować oraz chce ją zmienić, wedle własnych oczekiwań. Ale jeśli osoba, która w horoskopie ma silnego Plutona, poczuje, że traci kontrolę nad drugą osobą, staje się wówczas skrajnie chłodna i odpychająca. Tak skrajnie wyraża Pluton swoją energię, balansując między chęcią osaczenia, a siłą odpychającą i wyrazem chłodu. Zauważa się również przy aspektach Pluton - Słońce u osóby, tendencje do samotnictwa, nie pchając się na afisz, lecz stojąc z boku i obserwując innych. Osoba taka naturalnie ma podwyższony poziom czujności i bywa mistrzowsko opanowana i zdeterminowana. I przede wszystkim Pluton połączony ze Słońcem, ujawni proces wewnętrznej transformacji u człowieka, jego tożsamość, witalność, typologia (Słońce), zostaną głęboko zmienione, gdzie stare wzorce zostaną wyeliminowane, zapomniane i oczyszczone, po to, aby nowe spojrzenie na świat, narodziło się. Spojrzenie, które wzniesie na wyższy stopień świadomości człowieka. I jeśli jest to aspekt napięciowy (Słońcem a Plutonem), zmiany czasem mogą być odczuwane dość miażdżąco i przymuszająco, z kolei przy aspektach harmonijnych, zmiany jakie przychodzą również są transformujące, lecz bardzo chętnie poddajemy się tym zmianom. Zmiany te mają dać świadectwo temu, że człowiek zrozumiał swoje postępowanie, a kurczowe trzymanie się czegoś, blokowało go w rozwoju, bo aby się rozwijać, trzeba porzucić stare, sztywne wzorce i otworzyć się na nowe kierunki, a Pluton mu to uniemożliwiał. I na gruzach starych wzorców, pojawi się coś nowego, być może coś lepszego, wspanialszego.

Osoby z aspektem Słońce - Pluton, może pasjonować wszystko to co mroczne, intensywne, poszukują prawdy w życiu. Także psychologia, terapia, magia, uzdrawianie, itd.

Aspekty harmonijne Słońce - Pluton, też są zwiastunem transformacji i potrzeby wyrażania siebie intensywnie, i wiele różnych cech jakie tutaj opisałam, lecz w bardziej łagodny sposób, niż przy aspektach napięciowych. Gdzie siłę Plutona przy aspektach napięciowych manifestuje się mocniej, a zmiany jakie przychodzą, są zwykle przymuszające i czasem dość miażdzące, przez co człowiek wówczas naraża się na chęć kontroli i manipulacji nad innymi. Niewkluczając również, że czasem dość boleśnie odczuwa się te transformacje.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie tego tekstu i zamieszczanie go na innych forach, nawet z załacznikiem: moje nazwisko. Proszę o wyrozumiałość.

Autor: Barbara Stanisławska
07 pażdziernik 2005