Dom X w horoskopie

dom10horoskop.jpg

Spoglądając na Medium Coeli (początek domu dziesiątego), zaumażymy punkt, który wyznacza nasz osobisty wkład życiowy, który wdrażamy w ustalone grupy społeczno - zawodowe; funkcję jaką wnosimy w cały społeczny organizm, w życie publiczne. Gdzie pamiętając równocześnie, aby żyć i uczestniczyć w grupach społecznych, musimy przestrzegać praw i regulaminów, które obowiązują w społeczeństwie. Dom dziesiąty podpowie między innymi, jak człowiek postrzega normy i społeczne zasady, które obowiązują, oraz czy uczestnicząc w tym organizmie, czuje się bezpiecznie.

Saturn jako (naturalny władca domu dziesiątego), testuje nasz osobisty wkład w życie społeczne, który wnosimy. Saturn wyznacza granice, kontroluje i wprowadza porządek, czyli "co powinniśmy", "co nam przystoi", "co jest społecznie akceptowane, a co nie". A to, czy przestrzegamy norm, czy też uchylamy się od odpowiedzialności, to już inna sprawa. Żądza władzy, sławy, osiągnięć, może okazać się tak silna, że człowiek jest w stanie nagiąc zasady moralne, złamać normy i prawo, skandalicznie sie zachowujac, aby tylko znależć sie na szczycie, na świeczniku, w centrum uwagi widowiska publicznego.

Gdy uchylamy się od odpowiedzialności i nierozsądnym wyznaczaniem sobie norm działania, to niewykluczone, że osiągniemy społecznie "status skandalisty - dom dziesiąty", bądż za naszą ciężką i uczciwą pracę "status człowieka sukcesu".

Niewątpliwie dom dziesiąty jest miejscem naszych osiągnięć, pozycji społecznej, ambicji, potrzeby bycia widocznym, uznania, możliwości wybicia się, statusu społecznego - (Dane Rudhyar w swojej książce "Domy astrologiczne" akcentuje te słowo), także reputacji, powołania, życia publicznego, kariery zawodowej, postrzeganie postaci autorytetu, prestiż, władza. Dom X to także to dokąd zmierzamy, co jest calem w naszym życiu. Ostatnio rozmawiałam z pewną kobietą i powiedziała mi, że celej w jej życiu jest rodzina, tradycja, zaszycie się w domowym zaciszu, MC w jej horoskopie jest w Raku. U innej osoby MC w Raku może oznaczać, że to dokąd zmierza ta osoba, to poczucie bezpieczeństwa w życiu zawodowym, praca, w której czuje się bezpiecznie oraz wręcz istnieje rodzinna atmosfera. Lecz to będzie też zależało od tego, czy w domu X są jakieś planety, wówczas interpretacja może być inna.

Człowiek odnajdzie w swoim horoskopie urodzeniowym w domu dziesiątym uzdolnienia, bądż też nie, które mają czasem wymiar społecznych osiągnieć. Oraz ambicje, które pchają go na szczyt w publicznym świecie. Pamiętajmy jednak, że trzeba przeanalizować cały horoskop, gdyż są osoby, które będą świadomie unikać, pchania się na afisz.

Stosunek do władzy, nawet władzy rodziców, oraz postrzeganie autorytetów, również odnajdziemy tą informację w domu dziesiątym.

Jest spora grupa ludzi, wyjątkowo utalentowanych, lecz ze względu na swój system wartości, potrzeby osobiste, etykę zawodową, nie pragną wybić się na szczyt, nie chcą zrobić kariery. Wolą realizować swój warsztat uzdolnień w cieniu, w odosobnieniu. Wówczas tacy ludzie, zwykle nie mają w swoim horoskopie urodzeniowym żadnej planety w domu dziesiątym, zwłaszcza Saturn tam nie przebywa, a z kolei dom szósty, teoretycznie mocno może być obsadzony planetami. Gdzie cała ich energia zarezerwowana jest na szlifowanie ich warsztatu, zaplecza, środowiska pracy (dom 6). W domu szóstym, zdobywa się doświadczenie zawodowe, poprzez rozszerzanie praktyki, warsztatu pracy. W domu dziesiątym z kolei, człowiek robi bilans swoich osiągnięć w strukturach społecznych; dowie się co może osiągnąć, jakie są jego aspiracje zawodowe, jaki ma stosunek do władzy, rodziców, sukcesu, itd.

Szczyt - Medium Coeli, który kojarzy nam się z czymś, co leży najwyżej i który niełatwo jest osiągnąć. Zatem wdrapując się na ten szczyt, wymagany jest od nas wysiłek, sporadycznie kosztem innych, poświęcenie, oraz ograniczenie mocno swobody innych dziedzin życia, by całą energię włożyc na realizację naszych celów życiowych. Ile wyrzeczeń kosztuje sukces, który pragnie osiągnąć naprzykład prezes dobrze prosperującej firmy, utrzymując się na stołku, ograniczając i doprowadzajac swój organizm do skrajności (zapominając o regularnych posiłkach, jedząc niezdrową żywność, sypiając tylko kilka godzin dziennie, i ciągle wystawiając się na stres, bądz zaniedbując swoją rodzinę - opozycja Rak). Lecz potrzeba uznania i realizacja w świecie zewnętrznym, jest zbyt silna, aby móc z niej zrezygnować.

Wysoką ocenę za osiągnięcia zawodowe i sukcesy, wystawią nam w domu dziesiątym, pomijając nasze wartości wewnętrzne, osobowość. Niewątpliwie myślenie takie, ma bardzo wąski i sztywny schemat (Saturn), który nie daje możliwości rozrosnąć się w swojej opini - biorąc wszystkie walory wewnętrzne człowieka pod uwagę. Zatem osoby, które mają urodzeniowo zwykle Saturna w domu dziesiątym, szukają bezpieczeństwa w strukturze i ustalonych normach przez społeczeństwo, zdobywając dyplom naukowy, który jest świadectwem ich osobistej wartości.

Dom dziesiąty (MC w znaku i planety w domu 10), nie jest wyznacznikiem tylko i wyłącznie, naszego wyuczonego zawodu bądż informacją, że człowiek koniecznie zrobi karierę w życiu. Tych informacji (zawód), dowiemy się również z innych punktów horoskopu, między innymi: położenie Ascendentu, władcy Asc, planet w domu szóstym i drugim, oraz położenie władców domów: szóstego, drugiego, dziesiątego, itd.

Przykładowo osoba, która załóżmy ma kilka planet w domu dziesiątym (Słońce, Księżyc, Wenus), niekoniecznie musi być uznawana za autorytet w środowisku społecznym, bądż robić zawodową karierę, wręcz przeciwnie, może wykonywać zwyczajny zawód na przykład: kasjera w supermarkecie. A obsadzony przez planety osobiste dom dziesiąty, może być informacją, że osoba chce być poprostu widoczna w środowiskach publicznych, ma potrzebę pokazania się, bycia w centrum. I zwykle to bycie w centrum ma zagwarantowane, ale tylko w swoim środowisku pracy, domu, wsród przyjaciół, na imprezach, spotkaniach. Tam gdzie się pojawi, nie pozostaje niezauważona, nawet gdyby miała zrobić coś wyjątkowo głupiego.

Dom dziesiąty, to także potrzeba bycia widocznym społecznie, publicznie, to punkt, który mówi "coś na zewnątrz, zewnętrzny świat, wśród społecznych środowisk". Tutaj zadajemy sobie pytanie - dokąd zmierzam?. Zatem naukowiec za swój wynalazczy umysł, osiąga sukces społeczny w domu dziesiątym, bądż sprzedawca na bazarze, który nie robiąc nic szczególnego, pojawia się zawsze tam, gdzie jest duże skupisko ludzi, albo skandalista, który nagina swoje zasady moralne, by tylko zostać zauważonym publicznie.
Kilka przykładów:

- U mężczyny w horoskopie urodzeniowym, Merkury leży blisko Medium Coeli, zatem jego sposób komunikacji, słowa, opinie, którym się dzieli z innymi, są społecznie i publicznie widocznie, mężczyzna ten jest szkoleniowcem, uczy większe grupy ludzi.

- Inna osoba również z Merkurym blisko MC, wygłasza bardzo chętnie swoje opinie w różnych kręgach ludzi. Lubi być w centrum społecznego widowiska, rozmawiając, dyskutując, mimo, że nie jest zawodowo nauczycielem.

- W moim horoskopie na przykład, władca domu 3 Księżyc leży w domu dziesiątym, zatem moje teksty (dom 3), są publicznie widoczne, gdyż umieszczam je na swojej stronie internetowej.

- U kogoś innego w horoskopie władca domu piątego leży w domu dziesiątym, zatem osoba ta musi uruchomić w sobie wenę twórczą, aby móc wybić się społecznie. Bądż jego kreatywność i twórczość (dom piąty), jest społecznie uznana i widoczna. Albo okaże się wielkim skandalem, jeśli te elementy są żle aspektowane w horoskopie.

-Pewien mój znajomy, młody naukowiec, który ma w swoim horoskopie Urana blisko MC, dzięki swoim ciekawym wynalazkom, już osiągnął zalążek człowieka sukcesu.

-Z kolei inna osoba, z Uranem w domu dziesiątym w swoim horoskopie, w niektórych środowiskach społecznych, posiada już status rebelianta - dziwaka.

-Pewna młoda kobieta z Wenus w domu dziesiątym, w swoim horoskopie urodzeniowym, zwraca uwagę innych swoją wyjątkową urodą, którą lubi eksponować zwłaszcza na różnych imprezach, spotkaniach (hostessa na targach).

Moim zdaniem MC jest miejscem, w którym bardzo trudno osiągnąc równowagę i harmonię (Koziorożec opozycja Waga), trudno nim balansować, gdyż będąc na afiszu, jesteśmy nieustannie skazani na ocenę naszych poczynań przez różne grupy i normy społeczne. Każdy nierozsądny ruch, nie jest pozbawiony surowej opini publicznej i bolesnych konsekwencji (Saturn). Dążysz do czegoś ogromnymi wysiłkami? miej świadomość, że inne sfery życia, mogą nieco zostać zaniedbane, taki jest naturalny rytm życia. Nie ma możliwości jednocześnie we wszystkich dziedzinach życia osiągnąć sukces, bo ludzki organizm by się wyczerpał, a tym bardziej, nie można mieć przecież wszystkiego w życiu.

Tranzyty planet ciężkich do MC lub władcy Medium Coeli, mogą przynieść różne sytuacje, zależy to również od aspektu jakim tranzyt idzie, na przykład:

-Zmiana pracy.
-Rozpoczęcie nowej pracy.
-Utrudnienia w pracy, bądż zaszczyty, możliwości rozwoju, awans w pracy.
-Potrzeba uporządkowania spraw związanych z organizacją pracy bądż spraw ogólnie urzędowych.
-Różne społeczne, publiczne wydarzenia, spotkania bądź wystąpienia w kręgu większych grup ludzi (nawet tradycyjna biesiada na wsi w większej grupie ludzi).
-Czas aby się zająć swoją sytuacją w pracy, wymagany jest większy wysiłek.
-Wydarzenia związane z rodzicami, matka bądż ojciec (dom dziesiąty).
-Sukcesy społeczne, prestiż, nagrody bądż kłopoty i zachwianie reputacji. Także sporadycznie kłopoty z włądzą bądz prawem.
-Strata pracy z różnych przyczyn (osoba straciła pracę, więc tym samym osiągnełą społecznie "status bezrobotnego").
-Bądż człowiek poprzez swoje nietaktowne zachowanie, osiągnął "status skandalisty".
-Młody człowiek podczas tranzytu ciężkiej planety do MC, skończył studia, zdobył dyplom naukowy i tym samym społecznie osiągnął status "specjalisty np: od marketingu".
-Osoba w średnim wieku, podczas tranzytu planety ciężkeij do MC, poszła na emeryturę bądż rentę (jej status został zmieniony).
Kilka przykładów:

- Tranzyt Jowisza w trygonie do Merkurego na MC - pewien mężczyzna miał publiczne wystąpienie, dzień szkolenia dla swoich słuchaczy.

- Tranzyt Jowisza w koniunkcji do MC w Wodniku - kobieta podczas kilku dni, odbierała pochwały za swoje umiejętności zawodowe, ze strony osób, jej klientów, którzy korzystali z jej porad astrologicznych (Wodnik - klubowe grupy).

- Tranzyt Jowisza w koniunkcji do MC w Wodniku - pewien mężczyzna uczestniczył w zgrupowaniu, klubowe klimaty, z dziedziny szkoleń z astrologii, drogą elektroniczną (Wodnik).

- Tranzyt Plutona w kwadracie do MC u mężczyzny, gdzie Pluton przyniósł totalną przebudowę jego życia zawodowego, ogłosił upadłość, co nie znaczy, że tranzyt ten był totalną katastrofą, nie. Mimo ogłoszenia upadłości, to zysk wyniesiony z tej działalności był dość korzystny.

- U innego mężczyzny był również tranzyt Plutona w kwadracie do MC, gdzie jeden ze sklepów, który prowadził, musiał zamknąć.


Autor: Barbara Stanisławska
4 maj 2009