Aspekty napięciowe Mars - Saturn

 Aspekty Mars - Saturn zwłaszcza konfliktowe (opozycja, kwadratura, kwinkunks) przynoszą zawziętość, niesamowity upór, czasem chłód, potrzeba organizacji (Saturn) swojego sposobu działania (Mars). To opis tego aspektu, a nie całego charakteru człowieka, bo to wyrwanie jednego elementu z horoskopu, a cały horoskop może nieco zmieniać ten opis.
Mars to działanie, a Saturn restrykcie, blokada, hamulec. Wiec Mars chce pędzić do przodu, Saturn chce go przyblokować i uporządkować jego sposób dzialania (Mars) i ciagle mu przypomina: "nie spiesz sie". Wiec Saturn opóżnia działanie Marsa. Na przykład uruchamiasz jakąś maszynę, probując dodac jej mocy (Mars) lecz cos tą moc blokuje w tej maszynie, po czym ona nie moze ruszyć do przodu. Mars to: "na przód", a Saturn blokuje to działanie (Mars).

Przy aspektach napięciowych wytwarza się dodatkowo niepewność siebie, stawianie sobie wysokich celów, przekonanie, że się nie uda. Osoba stawia sobie wysoko poprzeczkę i mimo, że jest doskonała w tym co robi (tak zwykle twierdzą inni), to sama uważa, że jednak nie; i pracuje jeszcze pilniej, aby osiagnąć jeszcze lepszy efekt.
Mars rozpędza sie, Saturn hamuje napęd tego Marsa. Ale Mars uparcie przyspiesza, a Saturn jeszcze bardziej go hamuje. Jaki jest efekt? Osoba popada w frustracje, gdyz poprzez hamujące działanie Saturna, nie zrealizuje do końca swojego działania - Marsa. Chcę (Mars) ale nie mogę (Saturn). Jak na przykład "wewnętrznie szarpane". Mars chce pędzić do przodu, ale cos go wciąż trzyma, ogranicza, kontroluje (Saturn) oraz rozlicza ze zbytgwałtownej jazdy. Mars denerwuje się i buntuje, bo Saturn ciagle go krytykuje i wymaga więcej systematyczności oraz dyscypliny. Osoba która ma napięciowy aspekt między Marsem i Saturnem może mieć czasami dość pesymistyczne podejście do niektórych spraw w życiu oraz ma wrażenie, że ciągle ma w życiu pod górkę.

Aspekty Mars - Saturn to także wytrzymałość w trudnych warunkach, niesamowita dyscyplina i wytrwałość w działaniach, jakie osoba sobie zamierzyła. Potrafi swoje cele osiągnąć, wytrwać w nich do końca, gdy Saturn to cierpliwość i systematyczność. Na przykład: znam jedną osobę, która ma Marsa w koniunkcji z Saturnem, osoba ta jest bardzo zdyscyplinowana jeśli chodzi o jego treningi. On codziennie, systematycznie od 8 do 13:00 trenuje (sport) jest w tym bardzo zdyscyplinowany.

Mars w aspekcie z Saturnem, zwłaszcza w niekorzystnych aspektach może przynieść również czasem zwyczajny egoizm (nie u wszystkich), poza tym Saturn blokuje mocno Marsową energię i tym samym osoba trzyma się ściśle ustalonych zasad jakie sobie zaplanowała, często nie chce wyłamać się poza swój sztywny plan i podjąc zupełnie inny bieg działań, trudno jej pójść na kompromis. To także aspekty, które mówią o tym, że osoba jest pracowita, oraz w życiu poczuła smak ciężkiej pracy. Opis ten jest w archetypie, bo trzeba sprawdzic cały horoskop.

Opozycja, kwadratura Saturn - Mars (sporadycznie) może w najgorszych przypadkach zadziałać wręcz destrukcyjnie, zwłaszcza wobec samego siebie. Na przykład osoba czuje sie tak niezadowolona z siebie, zakompleksiona, ze wrecz katuje się, przesadzając z pracą, bądz ćwiczeniami, nie dbając o siebie, o swoje zdrowie, po czym może spowodować, że sama siebie niszczy. Czując się zakompleksiony, niepewny swojej męskości (w horoskopie mężczyny), popadając w depresje. I wtedy aby to zagłuszyć, robi rzeczy jakie nie powinien, sam sobie szkodzi (oczywiście w sporadycznych przepadkach).
A gdy mu nic nie wychodzi, to popada w frustracje i wewnetrzne konflikty, lęki, obawy.
Ogromna dyscyplina, zawziętość, ale takze rezygnacja, z obawy przed niepowodzeniem.
Również wewnetrzna twardość charakteru, nieustępliwość.

Dobry aspekt na wysilek fizyczny, wedrujac, aktywnosc (Mars) po gorach, wspinając się na skałki (kamień - Saturn). Takze świetnym aspektem zwłaszcza na bardzo trudne i niebezpieczne wspinaczki górskie jest aspekt Mars - Pluton, gdzie jazda fizyczna (Mars) jest wrecz na krawedzi (Pluton) dużo ryzykuje.

 

Barbara Stanisławska.

20 kwiecień 2006.